Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. júna 2007

Po dvoch rokoch ožije Východná v piatok znova folklóromPo ročnej prestávke sa do Východnej vracia 53. ročník folklórneho festivalu Východná 2007, ktorý sa uskutoční od piatka 29. júna do nedele 1. júla. Nový areál sa začal stavať v marci 2006, ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) - Po ročnej prestávke sa do Východnej vracia 53. ročník folklórneho festivalu Východná 2007, ktorý sa uskutoční od piatka 29. júna do nedele 1. júla. Nový areál sa začal stavať v marci 2006, dokončiť treba ešte kongresové centrum a vyhliadkovú vežu. Hlavná scéna nového festivalového areálu pojme osemtisíc sediacich divákov, malá scéna tisíc ľudí. Podľa hovorcu festivalu Jána Bazovského sa amfiteáter rozkladá na ploche 8 800 metrov štvorcových, a na jeho stavbu použili 1 500 kubických metrov dreva. To do Východnej priviezlo 30 kamiónov. Obec Východná sa od budúceho roka zaviazala v objekte uskutočniť sedem veľkých festivalov.

V piatok 29. júna sa uskutoční otvárací ceremoniál festivalu. Ako povedal Bazovský, zúčastniť by sa na ňom mal premiér Robert Fico i prezident Ivan Gašparovič. Za ním bude nasledovať pocta majstrovským dielam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO Fujara a slovácky vebuňk. Piatkový program spestrí vystúpenie Lúčnice a slávnostný ohňostroj na hudbu Svetozára Stračinu Reč pastierska. Pre deti je určený najmä sobotňajší program. Deťom sa predstaví SĽUK s tanečnou veselohrou pre deti Gašparko, tancovať sa budú učiť v tanečnom domčeku. Počas sobotňajšieho programu vystúpia zahraničné folklórne súbory pod názvom Dedičstvo národov, nasledovať bude Klenotnica Slovenska s programom dedinských folklórnych skupín, súborov a sólistov - tanečníkov, spevákov a muzikantov. V nedeľu okrem iných podujatí bude pokračovať druhá časť Dedičstva národov, pre deti je určený program detských súborov Rapotačky. Sprievodnými podujatiami Východnej 2007 bude aj množstvo workshopov, tvorivých dielní, živé múzeum domácich prác, sprievod obcou. Festival spestria aj výstavy Výtvarné dimenzie drotárstva, Ovčiarstvo, Komorná ľudová plastika a Kresané z dreva.

Ako uviedol hlavný dramaturg programu folklórneho festivalu Východná Juraj Hamar, 53. ročník festivalu by sa mal definitívne etablovať ako medzinárodný folklórny festival, a to nielen vystúpením viacerých zahraničných súborov, ale aj účasťou zahraničných pozorovateľov, zástupcov významných medzinárodných organizácií (UNESCO, ECTC, CIOFF, IOV) a folklórnych festivalov. "Predpokladáme, že do Východnej príde okolo 1 300 účinkujúcich zo Slovenska. Prídu aj zahraniční hostia, a to približne 180 účinkujúcich z piatich štátov - Turecka, Maďarska, Česka, Rumunska a Kamerunu," konštatoval Hamar. Ako dodal, Východná má ambíciu objavovať nové telesá, talenty či nové prístupy v scénickej tvorbe.

Folklórny festival vo Východnej je vrcholnou prehliadkou výsledkov systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Organizátori festivalu sú ministerstvo kultúry, Národné osvetové centrum, Žilinský samosprávny kraj - Liptovské osvetové stredisko a obec Východná. Záštitu nad festivalom prevzal predseda vlády Robert Fico.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na festival Artfilm pricestovala Isabelle Huppert
<< predchádzajúci článok
Pokračovanie filmu Alžbeta predstavia na festivale v Toronte