Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. marca 2007

Po polnoci popravia Saddámovho viceprezidenta Ramadána



V Iraku by mali polhodinu po polnoci stredoeurópskeho času (v utorok o 02:30 miestneho času) popraviť bývalého viceprezidenta Tahá Jásina Ramadána. Oznámil to v pondelok večer právnik Badí ...



Zdieľať

BAGDAD 19. marca (WEBNOVINY) - V Iraku by mali polhodinu po polnoci stredoeurópskeho času (v utorok o 02:30 miestneho času) popraviť bývalého viceprezidenta Tahá Jásina Ramadána. Oznámil to v pondelok večer právnik Badí Aríf, ktorý obhajoval bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. "Američania volali Ramadánovmu obhajcovi a požiadali ho, aby sa pripravil, keďže bude popravený zajtra o 02:30," cituje Arífa agentúra AFP. Ramadánovi podľa neho povolili zatelefonovať jeho rodine. "Požiadal svojich rodinných príslušníkov a známych, aby sa zaňho pomodlili, a povedal, že sa nebojí smrti," uviedol právnik.

Podľa posledných správ už iracká vláda oficiálne požiadala americkú armádu, aby jej Ramadána odovzdala. Informuje o tom s odvolaním sa na zdroje z irackej vlády agentúra AP. Žiadosť vlády sa považuje za ďalší signál, že Ramadánova poprava by mala byť otázkou najbližších hodín.

Ramadán by mal byť popravený presne v deň štvrtého výročia americkej invázie do Iraku v roku 2003. Mal by sa stať už štvrtým vysokopostaveným predstaviteľom režimu Saddáma Husajna, ktorého v Iraku popravia. Trest smrti už vykonali v prípade Saddáma, jeho nevlastného brata Ibrahíma Barzána at-Tikrítího, ktorý bol šéfom Saddámovej tajnej služby, a bývalého predsedu irackého Revolučného súdu Awáda Ahmeda al-Bandara.

Ramadána pôvodne odsúdili za jeho úlohu pri vyvraždení 148 šiitských obyvateľov mesta Dudžaíl na doživotie, no 12. februára súd zmenil rozsudok na trest smrti. Bývalý viceprezident do poslednej chvíle trval na svojej nevine a tvrdil, že jeho agendou boli len hospodárske otázky.

sita,ap,afp



© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Požiar v domove dôchodcov v Rusku zabil najmenej 63 ľudí
<< predchádzajúci článok
Výbuch v bani v Rusku si vyžiadal najmenej 75 obetí

Po polnoci popravia Saddámovho viceprezidenta Ramadána - diskusné fórum čitateľov