19. júna 2009

Po prehre s Gréckom koniec nádejí Sloveniek na MS

V piatkovom zápase o 5. až 8. miesto na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky Grécku po vyrovnanom priebehu 5-bodovým rozdielom 59:64 (25:32). Po druhej prehre s Grékyňami na ...

RIGA 19. júna (WEBNOVINY) - V piatkovom zápase o 5. až 8. miesto na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky Grécku po vyrovnanom priebehu 5-bodovým rozdielom 59:64 (25:32). Po druhej prehre s Grékyňami na šampionáte Slovenky stratili definitívne šancu na 5. miesto zaručujúce postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Česku. Vo svojom záverečnom zápase na ME sa zverenkyne americkej trénerky Pokey Chatmanovej stretnú v boji o 7. miesto v sobotu o 12.30 h SELČ s porazeným zo stretnutia medzi Lotyšskom a Talianskom.

o 5. až 8. miesto (Riga) - piatok - výsledok:
Slovensko - Grécko 59:64 (11:17, 14:15, 22:10, 12:22)
Zostava a body Slovenska: Gyurcsi-Luptáková 23 (2 trojky), Kupčíková 8, Žirková, Hricková a Vyňuchalová po 2 (Lásková 9, Tetemondová 5, Jurčenková 4, Palušná a Čarnoká po 2, Borovičková 0)
Najviac bodov za Grécko: Maltsiová 23 (4), Kalentzová 21 (2), Kaltsidová 8
TH: 10/7 - 32/27, fauly: 26 - 16, trojky: 5 - 7, Maestre (Fr.), Krug (Rus.) a Nynäsová (Fín.), 150 divákov

Prvých päť minút hľadali oba tímy streleckú mušku. Trápili sa najmä najlepšie strelkyne Žirková a Maltsiová, ktoré vyšli v prvej štvrtine naprázdno. Grékyne však držala Kalentzová a najmä vďaka jej 11 bodom viedli basketbalistky z Peloponézskeho polostrova v 9. min už hrozivým 9-bodovým rozdielom (17:8). Záver štvrtiny patril trojke z ruky Láskovej. Grékyne odpovedali na začiatku druhého dejstva rovnakou mincou, keď konečne trafila do koša Maltsiová. Strelecké trápenie na oboch stranách pokračovalo. Trénerka Slovenska Pokey Chatmanová dala šancu aj hráčkam z lavičky Tetemondovej a Borovičkovej. Najmä vďaka popradskej krídelníčke sa podarilo sedembodovou šnúrou počas dvoch minút Slovenkám v 16. min vyrovnať na 22:22. Ďalší strelecký výpadok Sloveniek a ich zbytočné fauly v obrane rezultovali do desaťbodovej gréckej streleckej šnúry, zloženej z úspešných trestných hodov a Maltsiovej kanonády (10 bodov v druhej štvrtine). V 19. min viedli Grékyne 32:22. Posledné slovo pred polčasovou prestávkou patrilo trestným hodom najlepšej slovenskej strelkyni Martine Gyurcsi-Luptákovej.

Aj úvodných päť minút druhého polčasu poznačilo strelecké trápenie. Potom začali Slovenky vďaka zlepšenej muške a rýchlejšiemu pohybu znižovať náskok súpera. Obrat v skóre nastal po faule Maltsiovej, ktorý rozhodcovia posúdili ako úmyselný. Gyurcsi-Luptáková premenila oba trestné hody a následný útok zakončila dvojbodovým košom. Slovenky sa opäť dostali do vedenia 42:39. Necelú minútu pred koncom tretej časti hry sme dokonca po Kupčíkovej koši viedli už o 7 bodov - 47:40. Grécke basketbalistky sa stále viac spoliehali na streľbu z trestných hodov a v záverečnom dejstve postupne ukrajovali zo slovenského náskoku. V 33. min po ďalšej desaťbodovej šnúre už opäť viedli Grékyne 50:47. Gyurcsi-Luptáková a Lásková v 36. min otočili skóre v prospech Sloveniek (53:52), no to bolo naposledy. Slovenky už v závere nestačili kondične v obrane a z toho plynúce fauly grécke basketbalistky spoľahlivo trestali z čiary trestných hodov. V samom závere po Maltsiovej neúspešnom pokuse za stavu 59:62 mali Slovenky šancu na vyrovnanie. Sedem sekúnd pred koncom však vypadla lopta pod gréckym košom z rúk Láskovej a po jej faule uzavrela skóre na 64:59 pre Grékyne symbolicky z trestných hodov (27 bodov z 32 pokusov) najlepšia strelkyňa Maltsiová (23 bodov).