Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2007

Po streľbe v škole 8 mŕtvych, strelec je v kritickom staveOsemnásťročný študent zastrelil v stredu v gymnáziu na juhu Fínska osem ľudí vrátane riaditeľa školy a potom obrátil zbraň proti sebe, informovala polícia. Študent, ktorého zatiaľ ...Zdieľať

TUUSULA 7. novembra (WEBNOVINY) - Osemnásťročný študent zastrelil v stredu v gymnáziu na juhu Fínska osem ľudí vrátane riaditeľa školy a potom obrátil zbraň proti sebe, informovala polícia. Študent, ktorého zatiaľ neidentifikovali, si strelil do hlavy, no prežil a v "mimoriadne kritickom stave" ho previezli do nemocnice, uviedol policajný hovorca Tero Haapala. Minimálne 12 osôb utrpelo vážne zranenia v snahe uniknúť zo školy.

Študent - maturant začal podľa dostupných správ strieľať počas hodiny v triede, po príchode polície strieľal aj na ňu. Následne sa zabarikádoval v budove školy, ktorú obkľúčila polícia. Incident sa stal v strednej škole Jokela v meste Tuusula, asi 50 kilometrov od Helsínk. Policajný šéf Matti Tohkanen na tlačovej konferencii po útoku uviedol, že útočník "pochádza z obyčajnej rodiny", zbrojný pas získal 19. októbra a doteraz nemal záznam v trestnom registri.

Gymnázium navštevuje asi 500 študentov vo veku od 12 do 18 rokov. Fínska vláda v súvislosti s incidentom zvolala mimoriadne zasadnutie kabinetu pod vedením premiéra Mattiho Vanhanena. Vyšetrovaním prípadu poverili Národný úrad vyšetrovania (NBI), ktorý má na starosti vážne zločiny.

Fínska tlačová agentúra FNB informovala, že niekto s prezývkou Sturmgeist89 pred dvoma týždňami umiestnil na stránke You Tube správu, v ktorej hrozil masakrom práve v škole Jokela. Záznam z názvom "Masakra na gymnáziu Jokela" obsahoval obrázok školy pri jazere a dve fotografie mladého muža s ručnou zbraňou. Záznam bol zo stránky neskôr odstránený. Profil autora obsahoval text, vyzývajúci k "revolúcii proti systému." Polícia sa k záznamu zatiaľ nevyjadrila.

Premiér Vanhanen označil incident za "obzvlášť tragický".

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gruzínsky prezident vyhlásil v Tbilisi výnimočný stav
<< predchádzajúci článok
Postup pri zásahu v Naozzay môže určiť obrazový záznam

Po streľbe v škole 8 mŕtvych, strelec je v kritickom stave - diskusné fórum čitateľov