Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. apríla 2006

Po zlyhaní transplantátu oživili lekári nefungujúce srdceVo Veľkej Británii sa lekárom podarilo naštartovať pôvodné srdce 12-ročnému dievčaťu po tom, ako jej zlyhal transplantát. Ide vôbec o prvý registrovaný prípad v histórii, kedy sa niečo takéto ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. apríla (WN/SITA) - Vo Veľkej Británii sa lekárom podarilo naštartovať pôvodné srdce 12-ročnému dievčaťu po tom, ako jej zlyhal transplantát. Ide vôbec o prvý registrovaný prípad v histórii, kedy sa niečo takéto podarilo. Transplantáciu podstúpila Hannah Clark ešte pred desiatimi rokmi, no pôvodné - choré srdce jej z tela nikdy nevybrali. Po desiatich rokoch jej transplantované srdce začalo zlyhávať a preto sa pokúsili znova obnoviť jej pôvodný orgán. Lekári z londýnskej nemocnice Great Ormond Street Hospital tak znova zachránili život malej Hannah pochádzajúcej z Mountain Ash v južnom Walese. Dievčatko sa podľa informácii dobre zotavuje.

Operácia sa uskutočnila 20. februára. S odborníkmi, ktorí operáciu vykonali, spolupracoval aj Sir Magdi Yacoub. Ten stál na čele tímu, ktorý vykonal prvú operáciu keď mala Hannah iba dva roky. "Bola tu istá šanca, že jej srdce začne znova fungovať a napokon sa to aj podarilo. Je to skutočne úžasné," skonštatoval Yacoub.

Dievčatku v dvoch rokoch diagnostikovali kardiomyopatiu, ochorenie srdca, ktoré vedie k oslabeniu srdcovej činnosti a poruche srdcového rytmu. Malá pacientka mala dvojnásobne zväčšené srdce. S transplantovaným srdcom mala problém od novembra minulého roku, keď rutinná prehliadka naznačila, že jej telo ho začína odmietať. Pacientkina matka Elizabeth Clark prezradila, že operácia, ktorú lekári odhadovali na osem hodín, sa podarila za štyri hodiny. "Povedali mi, že bude musieť byť na jednotke intenzívnej starostlivosti niekoľko týždňov, možno mesiacov, ale Hannah sa zotavila tak rýchlo, že ju prepustili do piatich dní," dodala. Dôvodom, prečo srdce prestávalo fungovať, bol údajne vnútorný zápal.

Hannah už nemusí užívať silné lieky, ktoré mali napomáhať jej organizmu žiť s darovaným srdcom. Jej veľký boj o život ale neutícha, pretože už niekoľko rokov trpí aj rakovinou lymfatických uzlín. Po absolvovaní chemoterapeutickej liečby v januári tohto roku je momentálne v období remisie.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Fica sa vláda zbavuje zodpovednosti za štrajk
<< predchádzajúci článok
Minister podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

Po zlyhaní transplantátu oživili lekári nefungujúce srdce - diskusné fórum čitateľov