Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2006

Pobočky VšZP sa podľa Janca vyhrážajú lekáromPodľa prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca, ak Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) donúti lekárov podpísať dodatok k zmluvám o dohodnutom rozsahu liekov a ...Zdieľať

KOŠICE 20. októbra (WEBNOVINY) - Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca, ak Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) donúti lekárov podpísať dodatok k zmluvám o dohodnutom rozsahu liekov a zdravotníckych pomôcok, reálne môže ohroziť zdravotnú bezpečnosť občanov Slovenska. Podľa SLÚŠ je dodatok k zmluve z dielne VšZP protiprávny. "Ak sa nedohodneme s poisťovňou, dáme preskúmať jeho zákonnosť príslušným orgánom,“ povedal Janco.

Ako vyhlásil Janco, dodatky VšZP majú spätnú platnosť, od 1. marca 2006 a platiť by mali do 31. marca 2007. "Poisťovne si vynucujú podpis nového dodatku vyhrážkou, že na podpis viažu preplatenie septembrových výkonov, ako aj tým, že skončí platnosť základnej zmluvy. Uskutočňuje sa to telefonicky z pobočiek VšZP jednotlivým poskytovateľom, ktorí zatiaľ dodatok pre jeho protiprávnosť odmietli podpísať,“ tvrdí Janco.

SLÚŠ vo svojom vyhlásení uvádza, že historicky prvý raz sa tak na Slovensku zavádza pevný limit na predpis liekov. "Dosiahlo sa to zámenou pojmu odporúčaný za pojem dohodnutý rozsah predpísaných liekov a pomôcok. Pri zadlžení systému a znížení schopností platby poisťovne je predpoklad zníženia "dohodnutého rozsahu. Ďalší pokles preskripcie by však znamenal ohrozenie zdravotnej bezpečnosti občanov SR. Pritom Slovensko je v súčasnosti krajinou s druhou najnižšou preskripciou liekov v Európe, nižšiu má len Rumunsko, uzatvára SLÚŠ.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MVRR rozdelilo v tomto roku dotácie na bývanie za 1,652 mld.Sk
<< predchádzajúci článok
Proces s Mikulášom Č. pokračuje čítaním listinných dôkazov

Pobočky VšZP sa podľa Janca vyhrážajú lekárom - diskusné fórum čitateľov