Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

02. mája 2020

Počas pandémie sa zlepšila kvalita ovzdušia, čo zachránilo život tisíckam EurópanovVďaka zlepšeniu kvality ovzdušia v čase pandémie za uplynulý mesiac zomrelo v Európe o 11-tisíc ľudí menej na následky znečistenia vzduchu.Zdieľať
Počas pandémie sa zlepšila kvalita ovzdušia, čo zachránilo život tisíckam Európanov

Vďaka prudkému poklesu cestnej premávky a priemyselných emisií zaznamenali o šesťtisíc menej detí s astmou, o 1900 menej prípadov na pohotovosti a o 600 menej predčasných pôrodov. Informácie prinieslo Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu.

CO2 kleslo o 40%

V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok, úroveň oxidu dusičitého klesla o 40 percent a častíc PM2,5 o desať percent.

Znamená to, že ľuďom s koronavírusom sa môže ľahšie dýchať. Tieto dva faktory znečistenia, ktoré oslabujú srdcový a dýchací systém, sú za bežných okolností spoločne zodpovedné za približne 470-tisíc úmrtí v Európe ročne.

Nový výskum využil štatistické modely, ktoré kombinujú dáta o kvalite vzduchu, počasí, emisiách, populácii a výskyte ochorení.

Najlepšie výsledky dosiahlo Nemecko

Najvyšší počet úmrtí, ktorým sa vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia zabránilo, sa týka Nemecka (2 083 prípadov).

Za ním nasledujú Veľká Británia (1 752), Taliansko (1 490), Francúzsko (1 230) a Španielsko (1 083). Z pohľadu ochorení, takmer 40 percent prípadov súviselo so zlyhaním srdca, 17 percent s dýchacími ochoreniami, akými sú bronchitída alebo emfyzém a 13 percent s mŕtvicou a rakovinou.

Medzi ďalšie patria infekcie a cukrovka. Podľa série počítačových analýz sa najpravdepodobnejšie zabránilo 11-tisíc úmrtiam, pričom hodnoty sa pohybovali od sedemtisíc po 20-tisíc.

V Číne zaznamenali najprudší pokles znečistenia

Vedci však upozorňujú, že celosvetové čísla by boli oveľa vyššie. Ich štúdia sa zamerala len na jeden kontinent a jeden mesiac.

Najprudší pokles znečistenia ovzdušia zaznamenali Čína a India, čo sú dve najľudnatejšie a najznečistenejšie krajiny sveta.

Štúdia nepočítala s úmrtiami v dôsledku COVID-19. Odborníci veria, že znečistenie ovzdušia zvyšuje zhubnosť ochorenia a niektoré štúdie naznačujú, že koronavírus sa dokáže viazať na pevné častice.

Menej emisií, lepšie zdravie

Vedúci projektu Lauri Myllyvirta vyhlásil, že pokles znečistenia ovzdušia znížil tlak na zdravotný systém v dôležitom období a ukázal, aké pozitívne výsledky môžeme dosiahnuť vďaka lepšej kvalite ovzdušia.

„Opatrenia, ktoré sme museli prijať, spôsobujú ekonomické a iné ťažkosti. Toto je však bezprecedentný experiment v redukovaní spotreby fosílnych palív, takže, samozrejme, že sa ľudia, ktorí sa venujú znečisteniu ovzdušia, zaujímajú o túto situáciu,“ povedal.

 

„Máme pred sebou veľa globálnych kríz. Dúfam, že ľudia sa začnú pýtať ‘Čo keby sme mali takéto kvalitné ovzdušie nie preto, lebo všetci sedia doma, ale vďaka prechodu k čistej doprave a energii?‘ Musíme veriť, že tento vírus nás posunie vpred v boji s klimatickými zmenami a ďalšími väčšími výzvami, a nie že sa vrátime naspäť,“ vyjadril sa.

Nechcime sa vrátiť na pôvodnú úroveň

Výsledky štúdie potvrdili aj zdravotní experti. Lekár LJ Smith z londýnskej nemocnice King’s College uviedol, že za uplynulý mesiac zaznamenali oveľa menej pacientov s astmou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

„Nie je pochýb o tom, že za to sčasti môže aj pokles znečistenia ovzdušia,“ vyhlásil.

„Môžeme tak spochybniť to, čo sme doteraz akceptovali ako normálne. Ak sa znečistenie ovzdušia opäť dostane na predchádzajúcu úroveň, moja čakáreň bude znova plná detí a dospelých s dýchacími ťažkosťami,“ dodal.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Počet otestovaných Slovákov na Covid-19 sa blíži k 100-tisíc, potvrdili štyri nové prípady a jedno úmrtie (2. 5. 2020)
 V Česku už idú otvárať kiná, divadlá aj reštaurácie a do škôl sa vrátia deviataci (1. 5. 2020)
 V troch rómskych komunitách v Krompachoch uvoľnili karanténu (1. 5. 2020)
 Povinná štátna karanténa od mája so zmenami a pendleri nemusia mať potvrdený negatívny test na Covid-19 (1. 5. 2020)
 CELÉ ZNENIE: Zmeny v karanténnych opatreniach: TOTO platí od 1. mája (1. 5. 2020)
 Koronavírus: Matovič reagoval na čísla nakazených, tri rómske komunity už nie sú v karanténe a v Česku otvoria aj reštaurácie (online) (1. 5. 2020)
 Boj proti Covid-19 sa zmenil na boj za oživenie ekonomiky, Sulík hovorí o katastrofálnych číslach (30. 4. 2020)
 Pred sto rokmi zúrila španielska chrípka aj v Košiciach. V Uhorsku zabila vyše 50-tisíc ľudí (30. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo len päť nakazených, Matovič je pripravený otvárať ďalšie prevádzky (online) (30. 4. 2020)
 Gastroprevádzky bijú na poplach, viaceré budú pre koronakrízu vo vážnych existenčných problémoch (30. 4. 2020)nasledujúci článok >>
VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Budeme mať na Slovensku stredomorskú klímu?
<< predchádzajúci článok
Kim Čong-un vyvrátil špekulácie o jeho zdravotnom stave, po dvadsiatich dňoch objavil na verejnosti

Počas pandémie sa zlepšila kvalita ovzdušia, čo zachránilo život tisíckam Európanov - diskusné fórum čitateľov