Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. októbra 2015

Počet duševne chorých Slovákov pribúda, proti stresu užívame liekyŽeny oveľa častejšie liečia svoje stresové problémy liekmi ako muži. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa duševného zdravia ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/BYU
Bratislava 8. októbra (TASR) – Ženy oveľa častejšie liečia svoje stresové problémy liekmi ako muži. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa duševného zdravia uskutočnil Inštitút stresu pre zdravotnú poisťovňu Dôvera.


"Prieskum sme urobili v 24 mestách počas Festivalu zdravia v auguste a septembri na vzorke 1011 ľudí rôzneho veku, ktorí prejavili záujem o test. Zisťovali sme stresové skóre, telesný a psychický stres i stresovú odolnosť," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave psychológ Karol Kováč z Inštitútu stresu.

Najhoršie výsledky dosiahli ľudia tesne pred dôchodkom, vo veku 50 až 64 rokov. Aj preto, že sú vystavení najväčšiemu stresu a ich schopnosť zvládnuť stresové situácie je najslabšia. Nárast duševných ochorení evidujú aj u 31- až 40-ročných ľudí. Naopak 18- až 29-roční majú najlepšie výsledky v odolnosti proti stresu.

Podľa riaditeľky odboru liekovej politiky Dôvery Moniky Lainczovej zo štatistík za ostatné štyri roky sa jednoznačne zistil stúpajúci nárast výskytu duševných ochorení aj používania liekov proti stresu u ich poistencov, ktorých je takmer 1,5 milióna. Kým v roku 2011 duševným ochorením trpelo takmer 139.000 ľudí, vlani to už bolo viac ako 146.000. Z toho výrazne, takmer dvojnásobne prevyšujú ženy. Za uvedené obdobie vzrástlo aj množstvo používaných predpísaných liekov z 988.551 za rok 2011 na vlaňajších 1.073.236 balení. Náklady na lieky pre poisťovňu stúpli z 10,9 milióna eur (2013) na minuloročnú hodnotu 11,26 milióna eur.

"U žien a mužov je rozdielny prístup k riešeniu svojich psychických problémov. Ženy oveľa častejšie navštevujú lekára, neváhajú ísť aj k psychiatrovi. Muži sa skôr utiekajú k alkoholu alebo iným návykovým látkam," zdôvodnila Lainczová.

Stresovým ochoreniam sa dá predchádzať pohybovými aktivitami, zdravým životným štýlom aj preventívnymi prehliadkami u lekára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Historická romanca Tvrdohlavá princezná
<< predchádzajúci článok
Nástupište 1-12 v Topoľčanoch oslávi výročie svojho vzniku umením

Počet duševne chorých Slovákov pribúda, proti stresu užívame lieky - diskusné fórum čitateľov