Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2017

Počet manipulácií s bankomatmi sa v Nemecku zvýšilZlodeji dát v tomto roku častejšie napádali nemecké bankomaty než pred rokom. Celková výška škôd sa prvýkrát po štyroch rokoch poklesu zvýšila. Vyplýva to z ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Frankfurt nad Mohanom 10. decembra (TASR) - Zlodeji dát v tomto roku častejšie napádali nemecké bankomaty než pred rokom. Celková výška škôd sa prvýkrát po štyroch rokoch poklesu zvýšila. Vyplýva to z analýzy frankfurtskej organizácie Euro Kartensysteme, ktorá sa pre nemecké úverové inštitúcie stará o bezpečnosť platobných kariet.


Od januára do novembra sa celková výška škôd cez podvodné duplikáty platobných kariet vyšplhala na dva milióny eur, čo medziročne predstavuje zvýšenie o vyše 30 %. Táto suma už po 11 mesiacoch prekonala 1,9 milióna eur za celý minulý rok.

Finančné inštitúcie v tomto období zaregistrovali v Nemecku 476 prípadov zmanipulovaných bankomatov, pričom jednotlivé bankomaty mohli byť napadnuté opakovane. Toto číslo opäť výrazne prevýšilo minulý rok: za 11 mesiacov roka 2016 to bolo 344 prípadov a za celý rok 369.

Euro Kartensysteme však nevidí dôvod pre obavy, keďže nemecké banky a sporiteľne musia vyplatiť len zhruba 300.000 eur (15 % sumy). Podľa medzinárodných dohôd škody z podvodov s ukradnutými dátami z kariet musia zaplatiť krajiny s najnižšími bezpečnostnými štandardmi. Jeden zo zaevidovaných prípadov totiž z Nemecka smeruje až do nepálskeho Káthmandu, kde sa zlodeji snažili speňažiť dáta získané z bankomatu v nemeckom Bad Nauheime.

Nemecko od konca roka 2010 nepoužíva magnetické prúžky, ktoré sa ľahko kopírujú. Namiesto toho stavilo na modernú čipovú technológiu EMV, keď sú dáta na platobných kartách zakódované a čip pri každom použití preveruje pravosť karty. Nanešťastie v mnohých krajinách sú stále bezpečnostné medzery, ktoré lákajú zlodejov získať údaje bankových klientov.

Tieto druhy podvodov sa označujú anglickým výrazom "skimming", čo vo voľnom preklade znamená "zber". Ide o metódu podvodného získavania dát z platobných kariet, napríklad, zmanipulovaním vstupného otvoru na bankomate na prečítanie údajov. PIN kód získavajú nainštalovaním kamery a zlodeji následne vytvoria duplikát karty. Obete skimmingu sa nemusia obávať, keďže banky obvykle uhrádzajú takéto škody.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KALIŇÁK: Nie moja kandidatúra v roku 2020, ale vízia Smeru je dôležitá
<< predchádzajúci článok
Oblasťou Ostravy otriaslo zemetrasenie s magnitúdou 3,5

Počet manipulácií s bankomatmi sa v Nemecku zvýšil - diskusné fórum čitateľov