Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2009

Počet obetí zemetrasenia v Taliansku je 179Záchranári v talianskom meste L'Aquila aj v utorok bojujú s časom v snahe zachrániť ľudí uväznených pod troskami spadnutých domov po ničivom zemetrasení, ktoré v pondelok zasiahlo stredné ...Zdieľať
L'AQUILA 7. apríla - (WEBNOVINY) - Záchranári v talianskom meste L'Aquila aj v utorok bojujú s časom v snahe zachrániť ľudí uväznených pod troskami spadnutých domov po ničivom zemetrasení, ktoré v pondelok zasiahlo stredné Taliansko. Podľa posledných údajov si zemetrasenie vyžiadalo najmenej 179 obetí a približne 1500 zranených. Tridsaťštyri ľudí je stále nezvestných. Záchranné služby informovali až o 70 tisícoch obyvateľov, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Z trosiek sa zatiaľ podarilo vytiahnuť asi 100 živých ľudí.


Mnoho obyvateľov L'Aquily ušlo z mesta, niektorí dokonca peši. Ďalší mali šťastie a počas chladnej noci našli útočisko vo vojenských kasárňach, na štadiónoch či v športových centrách. Podľa záchranároch 139 obetí sa už podarilo identifikovať, informovala tlačová agentúra ANSA. Taliansky premiér Silvio Berlusconi v regióne Abruzzo vyhlásil stav núdze a zrušil svoju pracovnú cestu do Ruska, aby mohol navštíviť L'Aquilu. Podľa jeho slov na pomoc regiónu už bolo predbežne vyčlenených 30 miliónov eur. "Nikto nebude ponechaný svojmu osudu," prisľúbil s tým, že bol zriadený stanový tábor, v ktorom by sa mohlo ubytovať 16 - 20 tisíc ľudí.

Minister vnútra Roberto Maroni prisľúbil vyslanie ďalších 1 700 záchranárov vrátane 1 500 hasičov do postihnutej oblasti. Maroni tiež vyhlásil, že záchranné práce budú pokračovať "deň aj noc". Na televíznych záberoch z L'Aquily bolo možné vidieť záchranárov pracujúcich celú noc za použitia silných reflektorov osvetľujúcich miesta, kde prebiehali záchranné práce.

V pondelok večer bolo mesto pokojné, po tom, ako mnoho obyvateľov odišlo. "Niektorí obyvatelia odišli dobrovoľne, iných odviedli úrady," uviedol pre tlačovú agentúry predstaviteľ bezpečnosti pod podmienkou anonymity. "Dá sa povedať, že obyvatelia odišli z väčšej časti starého mesta," uviedol s tým, že ostať sa rozhodli najmä starší občania.

Zemetrasenie zničilo stredoveké opevnené mesto L'Aquila ležiace asi 100 kilometrov severovýchodne od Ríma, kde viac ako 1700 záchranárov napriek dažďu pokračuje v prehľadávaní trosiek budov. Silné otrasy zasiahli oblasť krátko po 15:30 a trvali okolo 30 sekúnd. Za tento čas stihli zničiť mnohé renesančné a barokové budovy. Poškodili aj miestnu katedrálu a zámok z 15. storočia, v ktorom sídli regionálne múzeum. Škody hlásia aj z Ríma, kde zemetrasenie zanechalo stopy na antických Caracallovych kúpeľoch z tretieho storočia. Taliansky geofyzikálny ústav vyčíslil silu otrasov magnitúdom 6,2. Ich zdroj sa nachádzal v päťkilometrovej hĺbke priamo pod L'Aquilou.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedec sa snažil varovať pred zemetrasením, úrady ho umlčali (7. 4. 2009)
 Zemetrasenie v Taliansku stále neutíchlo (7. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stúpol na trinásť (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stále stúpa, už ich je 27 (6. 4. 2009)
 Zemetrasenie v Taliansku zabilo 50 ľudí a zničilo historické centrá (6. 4. 2009)
 Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v Taliansku (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku vzrástol na 92 (6. 4. 2009)
 Slovensko vyjadruje Taliansku úprimnú sústrasť (6. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Volkswagen bude v SR vyrábať nový model Up!
<< predchádzajúci článok
Zemetrasenie v Taliansku stále neutíchlo

Počet obetí zemetrasenia v Taliansku je 179 - diskusné fórum čitateľov