Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. apríla 2009

Vedec sa snažil varovať pred zemetrasením, úrady ho umlčaliTaliansky vedec Giampaolo Giuliani na základe výskumu úniku radónu už týždne pred tragédiou upozorňoval úrady, že okolo mesta L'Aquila hrozí zemetrasenie obrovských rozmerov, informoval v pondelok český ...Zdieľať

RÍM 7. apríla (WEBNOVINY) - Taliansky vedec Giampaolo Giuliani na základe výskumu úniku radónu už týždne pred tragédiou upozorňoval úrady, že okolo mesta L'Aquila hrozí zemetrasenie obrovských rozmerov, informoval v pondelok český spravodajský portál iDNES. Niekto ho udal na polícii pre šírenie poplašnej správy a úrady ho donútili stiahnuť z internetu všetky zistenia. Jeho predpovede sa však naplnili.
Giuliani z talianskeho inštitútu nukleárnej fyziky v Gran Sassow zaznamenal v oblasti väčšiu koncentráciu radónu a začal miestne úrady upozorňovať na hroziace nebezpečenstvo už pred niekoľkými týždňami, napísal britský server Timesonline. Pred mesiacom vyrazili do regiónu autá s megafónmi, ktoré nabádali miestnych obyvateľov, aby sa z nebezpečnej oblasti evakuovali. Následne Giulianiho niekto udal na polícii za šírenie poplašnej správy a úrady ho donútili stiahnuť z internetu všetky svoje zistenia. Jediný dôkaz o jeho varovaniach ostal na videoserveri YouTube. Giuliani teraz od úradov očakáva ospravedlnenie.

Enzo Boschi z talianskeho Národného geofyzikálneho ústavu Giulianiho predpovede odmieta. "Po zemetrasení sa vždy objaví niekto, kto tvrdí, že ho predpovedal," tvrdí Boschi. "Z toho, čo vieme, toto zemetrasenie nikto presne nepredpovedal," uviedol.

Ničivé zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo stredné Taliansko, si vyžiadalo najmenej 150 obetí a približne 1500 zranených. Premiér Silvio Berlusconi predtým vyhlásil, že zranenia utrpelo najmenej 1500 ľudí. Medzi mŕtvymi je podľa neho aj študent z Českej republiky. Agentúra ANSA s odvolaním sa na políciu uvádza, že medzi obeťami je najmenej päť detí. Záchranné služby informovali až o 50 tisícoch obyvateľov, ktorí prišli o strechu nad hlavou.

Zemetrasenie zničilo stredoveké opevnené mesto L'Aquila ležiace asi 100 kilometrov severovýchodne od Ríma, kde viac ako 1700 záchranárov napriek dažďu pokračuje v prehľadávaní trosiek budov. Silné otrasy zasiahli oblasť krátko po 15:30 a trvali okolo 30 sekúnd. Za tento čas stihli zničiť mnohé renesančné a barokové budovy vrátane kupole na jednom z historických kostolov. Poškodili aj miestnu katedrálu a zámok z 15. storočia, v ktorom sídli regionálne múzeum. Škody hlásia aj z Ríma, kde zemetrasenie zanechalo stopy na antických Caracallovych kúpeľoch z tretieho storočia. Taliansky geofyzikálny ústav vyčíslil silu otrasov magnitúdom 6,2. Ich zdroj sa nachádzal v päťkilometrovej hĺbke priamo pod L'Aquilou.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zemetrasenie v Taliansku stále neutíchlo (7. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stúpol na trinásť (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stále stúpa, už ich je 27 (6. 4. 2009)
 Zemetrasenie v Taliansku zabilo 50 ľudí a zničilo historické centrá (6. 4. 2009)
 Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v Taliansku (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku vzrástol na 92 (6. 4. 2009)
 Slovensko vyjadruje Taliansku úprimnú sústrasť (6. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Zemetrasenie v Taliansku stále neutíchlo
<< predchádzajúci článok
Počet obetí zemetrasenia dosiahol 150

Vedec sa snažil varovať pred zemetrasením, úrady ho umlčali - diskusné fórum čitateľov