Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2010

Počet užívateľov kanabisu klesá, populácia starnePočet užívateľov kanabisu na Slovensku mierne klesá. "Veľkým faktorom je, že populácia v globále starne. Typické je, že aj pravidelní užívatelia marihuany vo veku 17 - 18, v ...Zdieľať
marihuana Foto: SITA/APBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Počet užívateľov kanabisu na Slovensku mierne klesá. "Veľkým faktorom je, že populácia v globále starne. Typické je, že aj pravidelní užívatelia marihuany vo veku 17 - 18, v tínedžerskom veku alebo v mladom dospelom veku, v dvadsiatke, po čase spontánne redukujú to užívanie," tvrdí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Pripúšťa, že mnohí neskôr prejdú na občasné, rekreačné užívanie. "Ale mnohí prestanú, prejdú na alkohol," povedal. Podľa Okruhlicu je to dané sociokulturálnou tendenciou. "Tráva je typická pre mladých," skonštatoval. Odborník ale pripustil, že sa nájde malá skupinka ľudí, ktorá "holduje" kanabisu po celý život. "Čiže tým, že klesá počet mladej populácie, postupne sa to mení," uviedol. Podľa Okruhlicu bolo za niekdajšou väčšou obľubou kanabisu to, že to bola novinka, bola to otázka módy. "Vždy, keď je niečo nové, tak je to veľmi populárne, tak to vyskúša veľa ľudí a potom sa to na nejakej úrovni stabilizuje," zhodnotil. Okruhlica očakáva, že z prognostického hľadiska, keď sa bude demograficky meniť spoločnosť, bude užívanie kanabisu klesať.
Záležitosťou módy bolo podľa Okruhlicu tiež rozšírené užívanie heroínu. "Pôvodne to bola moderná droga v 90-tych rokoch, vtedy bola epidémia, bolo veľmi veľa užívateľov, aj závislých," uviedol. Podľa odborníka je už teraz málo závislých od heroínu. "Občas sa niekto pridáva, ale je to skutočne droga tých tzv. lúzerov, tých čo sú tak na okraji spoločnosti, majú rôzne problémy. Takže nie je populárna, nie je žiadnym plusom keď sa dozvedia aj vrstovníci, mladí ľudia, že on alebo ona je závislá od heroínu, alebo pravidelne konzumuje heroín. To dneska neletí," povedal Okruhlica. Dodal, že na Slovensku sa zmenšil podiel závislých užívateľov heroínu, naďalej však ostáva jednou z najčastejších drog, na závislosť od ktorej sa jej užívatelia liečia. "Situácia je za posledných šesť rokov stabilná, len stále trochu stúpa počet závislých od iných drog a heroín trochu klesá. Tak sa už dostal pod 50 percent počet závislých od heroínu alebo od opiátov," povedal Okruhlica. Dodal, že medzi liečenými mierne sa objavuje závislosť od kokaínu. Tam to chce dlhú latenciu, aby tí kokainisti mali tak závažný zdravotný či psychologický problém, žeby vyhľadali pomoc, tvrdí Okruhlica. Odborník potvrdil, že kokaín naďalej ostáva tzv. drogou bohatých. "Je to dané tou cenou. Je relatívne prakticky najdrahšia z tých drog, čo sú v tej palete," skonštatoval Okruhlica.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Pálenie 105 ton marihuany v Mexiku (12. 11. 2010)
 Česi lámu rekordy vo fajčení marihuany (10. 11. 2010)
 Mexiko sa teší z referenda o marihuane (3. 11. 2010)
 Kalifornia odmietla legalizáciu marihuany (3. 11. 2010)
 V Mexiku zadržali 105 ton marihuany (19. 10. 2010)
 Tisíce ľudí v Prahe žiadajú legalizáciu marihuany (8. 5. 2010)
 Dlhodobé užívanie marihuany môže spôsobiť psychózu (27. 2. 2010)
 Za 2,7 gramu marihuany si môže posedieť aj tri roky (11. 11. 2009)
 V bývalej automobilke v Trnave našli takmer tonu marihuany (10. 11. 2009)
 Marihuana je na Slovensku stále najobľúbenejšia (5. 11. 2009)nasledujúci článok >>
Parlament navštívili tisícky ľudí z celého Slovenska
<< predchádzajúci článok
Úsek D1 Jablonov - Studenec sa má dokončiť o dva roky

Počet užívateľov kanabisu klesá, populácia starne - diskusné fórum čitateľov