Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2007

Podľa Fica vyznela prognóza EK pre Slovensko v celku priaznivoPravidelná jesenná prognóza Európskej komisie (EK) zverejnená v závere minulého týždňa vyznieva pre Slovensko podľa Roberta Fica vcelku priaznivo. Rast HDP v roku 2007 odhaduje EK na úrovni 8,7 ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. novembra (SWEBNOVINY) - Pravidelná jesenná prognóza Európskej komisie (EK) zverejnená v závere minulého týždňa vyznieva pre Slovensko podľa Roberta Fica vcelku priaznivo. Rast HDP v roku 2007 odhaduje EK na úrovni 8,7 % s tým, že v roku 2008 očakáva mierny pokles na 7 % a v roku 2009 na úroveň 6,2 %. Podľa jeho slov sú tieto odhady EK porovnateľné s odhadmi v rámci SR, pričom sa podľa neho spoločne s EK zhodneme v hodnotení pokračovania silného rastu slovenskej ekonomiky pri porovnávaní týchto čísel s priemerom EÚ. Premiér Robert Fico o tom informoval v pondelok počas príhovoru na diskusnom fóre Hospodárskych novín HN Club o zavedení eura na Slovensku. "Deficit verejnej správy sa pre tento rok odhaduje na úrovni 2,7 %, ďalej má pokračovať jeho znižovanie na 2,3 % v roku 2008, ale na rozdiel od našich predpokladov EK predpokladá, že v roku 2009 by mal byť deficit na úrovni 2,4 %," povedal vo svojom vystúpení Fico. Kým podľa premiéra sú údaje za rok 2007 a 2008 korektné, nesúhlasí s údajom EK za rok 2009. Ako ďalej uviedol, predpokladá, že v roku 2009, 2010 a 2011 bude pokračovať pokles deficitu verejnej správy takým tempom, že dosiahne v roku 2011 úroveň pod 1 %. Ako však upozornil, v deficite verejnej správy je neustále započítaný aj deficit spôsobovaný vytvorením druhého dôchodkového piliera, ktorý dnes predstavuje z celkového deficitu asi 1,1 %.

Premiér v súvislosti s plnením maastrichtských kritérií uviedol, že "zatiaľ to vyzerá dobre". "Ak EK povie, že z určitých dôvodov neplníme maastrichtské kritéria, tak jediný dôvod môže byť, že si EK pripraví nejaké argumenty, ktoré budú hovoriť o neudržateľnosti tohto vývoja," konštatoval Fico. Čísla pravdepodobne podľa predsedu vlády budeme plniť, komisia by podľa neho mohla povedať iba to, že tu nebude udržateľnosť v nasledujúcom období. Ale aj tu podľa premiéra presviedčame. Napríklad v súvislosti s infláciou uviedol, že na jar 2008 chceme plniť inflačné kritérium s primeranou rezervou voči referenčnej hodnote. Podľa Roberta Fica v súčasnosti nediskutujeme v kontexte rozpočtu o ďalšom ekonomickom vývoji, ale v kontexte plnenia maastrichtských kritérií diskutujeme o štátnom rozpočte a o možnostiach, ktoré nám rámec eura dáva v najbližších rokoch, pričom hľadáme súlad medzi nezmeniteľným cieľom zaviesť euro 1. januára 2009 a súvisiacim dopadom na verejný rozpočet na jednej strane a na druhej strane záujmom vlády pokračovať v plnení jej programu. "Pôjdeme s takou rezervou v roku 2007, že aj v prípade, že nám v marci alebo v apríli Eurostat povie, že je potrebné zarátať deficit Národnej diaľničnej spoločnosti, rezerva bude postačovať na to, aby sme stále boli pod 3 %, teda aby sme plnili maastrichtské kritérium," dodal premiér.

V súvislosti s pripravovaným zákonom o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch premiér uviedol, že sa prijme iba taký zákon, pokiaľ ide o zneužívanie ekonomickej sily obchodných reťazcov, ktorý bude v súlade s legislatívou EÚ. Ako ďalej uviedol, vláda nemá záujem vstupovať do marží obchodníkov, len chce, aby sa odstránili praktiky, ktoré deformujú trh a chce zabrániť nekalým praktikám. Fico uznal, že konkurencia spôsobená obchodnými reťazcami priaznivo vplývala v poslednom období na vývoj inflácie, teraz sa však obáva opačnej situácie. Preto Vláda SR podľa jeho slov použije všetky legitímne nástroje, aby tomu zabránila, pričom verí, že rokovania s obchodnými reťazcami budú pokračovať aj naďalej a nájde sa v tejto oblasti spoločná reč.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Benedikt XVI. navštívi USA v apríli budúceho roka
<< predchádzajúci článok
Na aukcii predávali zbrane Pancha Villu i Calamity Jane