Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2006

Podľa Lipšica KDH dostalo rezort spravodlivosti za trestOdchádzajúci minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) si myslí, že KDH dostalo rezort spravodlivosti za trest. Týmto výrokom chcel krátko pred odchodom z funkcie zdôrazniť náročnosť úloh, ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. februára (WN/SITA) - Odchádzajúci minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) si myslí, že KDH dostalo rezort spravodlivosti za trest. Týmto výrokom chcel krátko pred odchodom z funkcie zdôrazniť náročnosť úloh, ktoré muselo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pod jeho vedením riešiť. Jednou z najdôležitejších, ktoré sa MS podarilo splniť, je podľa Lipšica zriadenie Špeciálneho súdu (ŠS) a Špeciálnej prokuratúry (ŠP). Tieto dve inštitúcie považuje Lipšic za kľúčové pri napĺňaní spravodlivosti v právnom štáte. V tejto súvislosti pripomenul, že niektoré politické strany, predovšetkým opozičné, vyvíjali na parlament enormný tlak s cieľom zrušiť ŠS a ŠP, alebo aspoň výrazne oklieštiť ich kompetencie. Za neúspech MS Lipšic považuje to, že sa mu nepodarilo zásadnejšie zmeniť postavenie prokuratúry, zúžiť imunitu poslancov Národnej rady (NR) SR a zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb. O presadenie práve týchto položiek sa chce Lipšic usilovať vo funkcii poslanca NR SR.

Rýchlo, reformne a razantne sú tri heslá, ktorými sa pracovníci MS riadili pri realizácii svojich profesionálnych vízií, pripomenul Lipšic. Rýchlo predovšetkým pri vyšetrovaní menej závažných trestných činov, čo umožňujú nové trestné kódexy. Lipšic spomenul aj nový zákon o rodine, ktorý zrýchľuje proces adopcií. Za prínos považuje aj zrýchlenie obchodnej registrácie podnikateľov. Za významné reformné kroky MS Lipšic označil predovšetkým zmeny v občianskom súdnom poriadku a zriadenie Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry. Razantný postoj MS podľa Lipšica zaujalo predovšetkým v oblasti postihov násilných zločinov. K obávanému nárastu brutality recidivistov nedošlo, naopak, podstatne sa znížil počet násilných činov, krádeží a lúpeží, pripomína Lipšic. Zdôraznil, že v roku 2005 MS zaznamenalo najnižší počet vrážd za posledných 16 rokov. Za prínos MS Lipšic považuje aj to, že sa niekoľkonásobne zvýšil počet stíhaní za korupčné delikty. V prípade verejných činiteľov sa pred dvoma rokmi stanovila minimálna sadzba za korupciu tri roky väzenia nepodmienečne, čím sa slovenská spoločnosť priblížila k želanému stavu, ktorým je rovnosť všetkých Slovákov pred zákonom, zdôraznil odchádzajúci minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Zajaca sa hlasovaním začala predvolebná kampaň
<< predchádzajúci článok
Orange generálnym partnerom The Best Of Tour 2006 Mira Žbirku