Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2024

Pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Pčolinským v máji nebude, proces sa začne až v júniProces s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírom Pčolinským by sa na pracoviskuZdieľať
img_8909 676x451 24.5.2024 (SITA.sk) - Proces s bývalým riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírom Pčolinským by sa na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici mal začať 20. júna.


Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že vo veci je vytýčených celkovo osem termínov hlavného pojednávania až do septembra. Pôvodne mal pritom proces začať už koncom mája, dva termíny pojednávania však súd nakoniec zrušil.

Predmet obžaloby


Predmetom obžaloby voči Pčolinskému je zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Prokurátor bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v októbri 2023 opätovne podal obžalobu na bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Prokurátor na obvineného V. P. podal obžalobu na Špecializovaný trestný súd za skutok týkajúci sa prijatia úplatku od Z. K.,“ informovala vtedy prokuratúra.

Poskytnutie úplatku


Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár pritom v rámci uzavretej dohody o vine a treste priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou.

Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský však prijatie úplatku odmieta.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského už v máji 2022. Súd však následne obžalobu prokurátorovi vrátil pre zistené procesné pochybenia.

Zrušenie uznesenia vyšetrovateľa NAKA


Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera ešte predtým v auguste 2021 zrušil uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Pčolinskému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania.

Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekonal.


Zdroj: SITA.sk - Pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Pčolinským v máji nebude, proces sa začne až v júni © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moldavsko slúži Rusku ako Petriho miska, Moskva si na krajine skúša zasahovanie do záležitostí iných štátov
<< predchádzajúci článok
Aké výhody majú reklamné predmety pre firmu?