Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. októbra 2022

POKLAD NA DNE MORA: Objavili vrak vojnovej lode zo 17. storočiaHoci časti bokov lode odpadli, trup sa zachoval až po spodnú delovú palubu.Zdieľať
lod

Švédski námorní archeológovia objavili na morskom dne sesterskú loď ikonickej vojnovej lode Vasa zo 17. storočia. Oznámilo to v pondelok švédske múzeum Vrak, z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP.


Novoobjavené plavidlo s názvom Äpplet, spustené na vodu v roku 1629, postavil ten istý staviteľ ako slávnu 69-metrov dlhú loď Vasa, ktorá mala na palube 64 diel, keď sa potopila už počas svojej prvej plavby.

Vrak lode Äpplet našli námorní archeológovia spolu so švédskymi ozbrojenými silami už vlani v decembri v úžine pri ostrove Vaxholm neďaleko švédskeho hlavného mesta Štokholm.

Hoci časti bokov lode odpadli, trup sa zachoval až po spodnú delovú palubu. Na týchto odpadnutých častiach sa na dvoch úrovniach nachádzali strieľne.

Na jar sa uskutočnil dôkladnejší prieskum vraku, ktorý odhalil detaily, predtým viditeľné len na lodi Vasa. Technické detaily, ako aj merania a vzorky dreva potvrdili, že ide "skutočne o Äpplet", uviedlo múzeum so sídlom v Štokholme.

"Vďaka tomu môžeme pridať ďalší kľúčový dielik do skladačky vývoja švédskeho lodiarstva," uviedol Jim Hansson, námorný archeológ múzea Vrak s tým, že nález umožnil výskumníkom preskúmať rozdiely medzi oboma loďami.

Vasa, postavená na príkaz švédskeho kráľa Gustáva II. Adolfa, mala pôvodne slúžiť ako symbol vojenskej sily Švédska, ale namiesto toho sa prevrátila po preplávaní len zhruba 1000 metrov.

Jej vrak vyzdvihli v roku 1961 a je vystavený v Múzeu Vasa v Štokholme, ktoré patrí k najobľúbenejším turistickým destináciám tejto severskej krajiny.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kto prežije? Židovský gangster alebo nacistický esesák?
<< predchádzajúci článok
Pohľad na „odhryznuté Slnko“ bude krásny, čiastočné zatmenie uvidíme zo Slovenska v celom priebehu