Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júla 2011

Poliaci trucujú, eurozóna ich nechce na zasadnutiachNiektoré členské štáty eurozóny si neprajú účasť Poľska na zasadnutiach predstaviteľov krajín používajúcich spoločnú európsku menu. Nič na tomto postoji ...Zdieľať
polsko Ilustračné foto: SITA/APVARŠAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Niektoré členské štáty eurozóny si neprajú účasť Poľska na zasadnutiach predstaviteľov krajín používajúcich spoločnú európsku menu.


Nič na tomto postoji nemení ani fakt, že Poliaci začiatkom júla prevzali predsedníctvo Európskej únie. Podľa nemenovaného zdroja sa krajiny boja precedensu, ktorý by prípadná účasť Varšavy na takomto stretnutí mohla zaviesť.

Podľa tohto kľúča by sa totiž na zasadnutí eurozóny mohla zúčastňovať aj Veľká Británia, ktorá tvrdohlavo odmieta prijať euro. Ako cituje agentúra AFP nemenovaný zdroj, "skutočnou nočnou morou pre všetkých by bola budúca účasť britského premiéra a ministra financií na stretnutí krajín používajúcich euro".

Poliaci sú z tohto postoja ostaných krajín EÚ rozladení a odmietajú sa zúčastňovať na stretnutí, na ktorom ich prítomnosť nie je žiadaná. Poľský minister financií Jan Rostowski preto neprijal pozvánku predsedu skupiny ministrov financií eurozóny Jeana-Claudea Junckera, pokiaľ medzi krajinami eurozóny nedôjde k jednohlasnej zhode. Najbližšie stretnutie ministrov financií eurozóny sa uskutoční dnes v Bruseli. Zvolal ho stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ECB chce vraj zdvojnásobenie zdrojov v EFSF na 1,5 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Horskí záchranári mali v tomto roku viac úrazov ako vlani