Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. februára 2024

Policajtov, ktorí nútili Rómov sa vyzliecť donaha a vzájomne sa fackovať či bozkávať, súd oslobodilMestský súd Košice vo štvrtok oslobodil policajtov obžalovaných zo šikanovania rómskych chlapcov z Luníka IX z roku 2009. Ako ďalej informovalaZdieľať
gettyimages 1406402259 scaled e1693919410212 676x464 22.2.2024 (SITA.sk) - Mestský súd Košice vo štvrtok oslobodil policajtov obžalovaných zo šikanovania rómskych chlapcov z Luníka IX z roku 2009. Ako ďalej informovala Poradňa pre občianske a ľudské práva, súd rozhodol potom, ako v máji 2023 Ústavný súd SR zrušil oslobodzujúce rozsudky okresného a krajského súdu voči obžalovaným policajtom.

Rozhodnutia vraj nie sú ústavne akceptovateľné


Ústavný súd vytkol všeobecným súdom spôsob, akým pristúpili k hodnoteniu dôkazov, pričom dospel k záveru, že ich rozhodnutia nie sú ústavne akceptovateľné a ako také ich zrušil.

Poukázal aj na rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva z februára 2023, ktorý taktiež vyhodnotil trestné konania vedené súdmi ako neefektívne.

Policajné násilie voči rómskej menšine


„Rozhodnutie je pre nás obrovským sklamaním. V rámci našej práce aj v súčasnosti monitorujeme prípady policajného násilia voči príslušníkom a príslušníčkam rómskej menšiny. Toto rozhodnutie môže mať širšie negatívne dôsledky a okrem iného môže výrazným spôsobom odradiť iné osoby od toho, aby sa v prípadoch násilnej trestnej činnosti zo strany príslušníkov polície domáhali spravodlivosti," uviedol programový koordinátor poradne Štefan Ivanco. Podľa neho rozhodnutie ukázalo, že účinná právna ochrana pred policajným násilím je na Slovensku stále vzdialeným cieľom.


Incident sa odohral v marci roku 2009, keď niekoľko policajtov zadržalo šiestich rómskych chlapcov vo veku 11 až 15 rokov z košického Luníka IX a predviedli ich na Obvodné oddelenie Košice – Juh. Tam ich podľa ich vyjadrení nútili vyzliecť sa donaha, vzájomne sa fackovať alebo bozkávať. Policajti ich tiež mali kopať, slovne urážať, a to aj pre ich rómsky pôvod, pred štekajúcimi psami bez náhubkov, ktorí ich mali aj pohrýzť. Časť uvedeného konania bola nahrávaná na mobilný telefón a zostrihaná nahrávka bola následne zaslaná médiám a zverejnená na internete.
Zdroj: SITA.sk - Policajtov, ktorí nútili Rómov sa vyzliecť donaha a vzájomne sa fackovať či bozkávať, súd oslobodil © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väznený opozičný ruský predstaviteľ Kara-Murza vyzval ľudí, aby sa po Navaľného smrti nevzdávali
<< predchádzajúci článok
Mestu Prešov sa po viac ako 20-tich rokoch vráti do správy park na Masarykovej ulici, chcú ho zrevitalizovať (video+foto)