Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2021

Polícia varuje pred falošnými kupujúcimi, predávajúci by mali byť na pozore


Tagy: podvod

Obeťou podvodov pri online nákupoch sa môžu stať aj predávajúci. Ako Policajný zbor SR upozorňuje na profile „Hoaxy a podvody - ...Zdieľať
138735829_4064501283580063_3222032219006847614_o 676x451 18.1.2021 (Webnoviny.sk) - Obeťou podvodov pri online nákupoch sa môžu stať aj predávajúci. Ako Policajný zbor SR upozorňuje na profile „Hoaxy a podvody - Polícia SR” na sociálnej sieti, podvodník si v takýchto prípadoch vyhliadne tovar ponúkaný cez inzerát a osloví predávajúceho emailom alebo komunikačnými aplikáciami sociálnych sietí, kde vyjadrí záujem o kúpu ponúkaného tovaru ako zahraničný záujemca.


V rámci ďalšej konverzácie je predávajúcemu oznámené, že s ohľadom na rozmer tovaru (napríklad nábytok alebo biela technika) a vzdialenosť bydliska kupujúceho je cena dopravy rádovo v stovkách eur a prepravu bude potrebné zaplatiť vopred predávajúcim.

Platby cez Bitcoiny


„Uvedenú situáciu kupujúci aktívne navrhne vyriešiť takým spôsobom, že k platbe za tovar, ktorú zašle vopred, priráta aj sumu, ktorú má potom predávajúci zaplatiť prepravnej spoločnosti. Navrhne predávajúcemu, že finančné prostriedky budú pripísané na jeho bankový účet alebo priamo platobnú kartu prostredníctvom bezpečnej platobnej služby PayPal, o čom je predávajúcemu zaslané falošné potvrdenie o vinkulácii platby. Tá zahŕňa sumu za tovar aj prepravu s informáciou, že prostriedky mu budú prevedené na účet ihneď, ako zaplatí za prepravu dopravnej spoločnosti z e-mailovej adresy, ktorá nepatrí spoločnosti PayPal, ale zobrazované meno odosielateľa sa snaží kopírovať identitu spoločnosti PayPal,” vysvetľuje polícia.

V podvodnom e-maile je uvedený aj spôsob, ako má predávajúci zaplatiť za predmetnú prepravu. Napríklad tak, že predávajúci si má zriadiť konto na určitej kryptoburze a následne nakúpiť kryptomenu (zvyčajne Bitcoin) a previesť zakúpenú kryptomenu na peňaženku kupujúceho.

Kupujúci po odhalení nekomunikuje


Keď predávajúci zistí, že aj informácia o depozite je falošná, tak kupujúci podľa polície zvyčajne prestane komunikovať, prípadne tvrdí, že finančné prostriedky nedostal a žiada ďalšie poplatky. „Taktiež je možné, že takýto kupujúci sa snaží získať aj informácie o platobnej karte predávajúceho a na navodenie dôvery kupujúcemu zasiela fotografie a kópie dokladov iných osôb,” dodáva polícia.

Podľa nej je takýto útok zameraný na zníženie ostražitosti obete, ktorá pri potvrdení, že platba za jeho ponúkaný tovar je v depozite u dôveryhodnej spoločnosti, prestane platbu za dopravu vnímať ako rizikovú.


Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia varuje pred falošnými kupujúcimi, predávajúci by mali byť na pozore © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: podvod
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer 1,5-tisíc ľudí príde o prácu, ide o avizované hromadné prepúšťanie
<< predchádzajúci článok
O post policajného šéfa majú záujem dvaja kandidáti, termín ich vypočutia sa blíži

Polícia varuje pred falošnými kupujúcimi, predávajúci by mali byť na pozore - diskusné fórum čitateľov