Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. októbra 2011

Politológ: Robert Fico môže vládnuť od pondelkaOznámenie prezidenta Ivana Gašparoviča, že odvolá celú vládu Ivety Radičovej, je podľa politológa Miroslava Kusého skvelá šanca pre Roberta Fica.Zdieľať
slovensko schvalilo euroval BRATISLAVA 14. októbra  - Oznámenie prezidenta Ivana Gašparoviča, že odvolá celú vládu Ivety Radičovej, je podľa politológa Miroslava Kusého skvelá šanca pre Roberta Fica.


"Môže nastúpiť hneď od pondelka a nemusí čakať do marca," domnieva sa Kusý.

Medzi Gašparovičom a Radičovou podľa politológa už dlho vládla nevraživosť a dnes sa to prejavilo. Prezident sa rozhodol, že v pondelok zvolá predsedov všetkých parlamentných strán, aby sa dohodli na ďalších krokoch.

"Či niekto bude schopný zostaviť vládu, ktorá by mala byť samozrejme väčšinová, alebo či sa dohodnú aj na vláde menšinovej. Inak ďalší krok je, že prichádza do úvahy, aby som sám zostavil úradnícku vládu," dodal Gašparovič. Situáciu tak môže podľa Kusého využiť Fico a jeho Smer.

"Všetky strany doterajšej koalície už dali najavo, že sa zmenila situácia," hovorí politológ s tým, že predseda najsilnejšej opozičnej strany by nemal mať problém s niekým už v pondelok vytvoriť väčšinu.

Ešte pred stretnutím s Radičovou sa dnes ráno Gašparovič stretol aj s Ficom. "Urobili predporadu, ako sa bude postupovať," myslí si Kusý.

Prezident dnes nevylúčil ani možnosť úradníckej vlády. "Ak by bol scenár taký, že pani predsedníčka by bola abdikovala, mojím listom by som ju bol poveril s celou vládou, aby viedla vládu až do vymenovania novej vlády. Keďže článok 115 Ústavy SR hovorí, že národná rada odvolá vládu a vláda je zodpovedná podľa ústavy národnej rade a nie prezidentovi, ďalšia veta hovorí, že prezident vládu odvolá. To znamená, že toto teraz bude nasledovať. Odvolám vládu a budem musieť menovať novú vládu, poveriť niekoho, aby ju zostavil a musí prejsť celý ten proces menovania vlády," konštatoval prezident.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ivan Mikloš odmieta povolebnú spoluprácu so Smerom (14. 10. 2011)
 Krajcer: Nie je potrebné odchádzať z odchádzajúcej vlády (13. 10. 2011)
 Video: Globálna kríza a jej systémové dopady - Peter Staněk (13. 10. 2011)
 Euroval by sa mal zmeniť na banku (13. 10. 2011)
 Slovensko ako posledná krajina schválilo zmeny v eurovale (13. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Chrípkové ochorenia sú v Bratislavskom kraji na vzostupe
<< predchádzajúci článok
Závod Kia pri Žiline začal výrobu malého vozidla Kia Venga

Politológ: Robert Fico môže vládnuť od pondelka - diskusné fórum čitateľov