Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2012

Politológovia sa prihovárajú za viacero volebných obvodovCieľom zmeny volebného systému by malo byť posilnenie úlohy občanov pri výbere kandidátov, myslí si politologička Darina Malová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. ...Zdieľať
volby BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Cieľom zmeny volebného systému by malo byť posilnenie úlohy občanov pri výbere kandidátov, myslí si politologička Darina Malová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.


Prihovára sa za posilnenie regionálneho charakteru kandidátov, čo by bolo možné dosiahnuť rozdelením Slovenska na viacero volebných obvodov či zavedením kombinovaného systému, ktorým by sa poslanci volili v pomernej aj väčšinovej časti. "Oslabil by sa centralizmus straníckych organizácií, čo by umožnilo väčšiu kontrolu kandidátov voličmi z regiónov," vysvetlila Malová svoj postoj.


Základom je stanoviť ciele

Základom politickej diskusie o zmene volebnej legislatívy musí byť podľa Malovej stanovenie cieľov, ktoré sa ňou majú dosiahnuť. "Politici by mali zvážiť všetky hodnoty, ktoré chcú reformou dosiahnuť," podčiarkla.

Hoci na zmenu zákona o voľbách do parlamentu stačí na Slovensku prostá väčšina hlasov, Malová sa nazdáva, že by sa mala nájsť zhoda aspoň troch štvrtín snemovne. Ako poznamenala, niet sa kam ponáhľať, keďže ďalšie parlamentné voľby sa zrejme uskutočnia až v roku 2016.

Malovej kolega z fakulty Matúš Mišík nenamieta proti zníženiu počtu poslancov, považuje ho za dobrý krok, najmä, ak by bolo nové číslo nepárne, čím by sa zabránilo parlamentnému patu. Pri ďalších zmenách by bol však opatrný, pretože zmeny volebného systému môžu mať na stranícky systém aj neželané dôsledky.

"Je dobré začať diskusiu, ale nešiť to horúcou ihlou, pretože sa to môže negatívne prejaviť na politickom systéme," podčiarkol. Poznamenal tiež, že zvýšenie počtu volebných obvodov v kombinácii so zoštíhlením parlamentu by znamenalo aj zvýšenie prirodzeného kvóra, čo zvýhodňuje väčšie strany.


Abrahám: "Väčšinový systém nemá na Slovensku tradíciu."

Rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Samuel Abrahám pripúšťa, že väčšinový systém produkuje stabilné vlády so silnou parlamentnou väčšinou, zároveň je však veľmi nespravodlivý, výrazne deformuje volebné výsledky a nemá na Slovensku tradíciu.

"Nielenže občania nie sú uzrozumení s tým, čo by to znamenalo, aj politici akoby hovorili len tak z brucha a neuvedomujú si dôsledok svojich návrhov," povedal na margo diskusie o reforme volebného systému. Upozornil, že väčšinový systém je nespravodlivý a mal by za následok redukciu straníckeho systému na dve až tri strany.

Riešením je podľa Abraháma zvýšenie počtu volebných obvodov, napríklad na osem. "Strany by museli hľadať osobnosti, ktoré by dokázali osloviť občanov a vyhrať voľby." Abrahám pripúšťa, že rozdelenie Slovenska na viacero obvodov by mohlo poškodiť menšie strany. "Ale to je minimum v porovnaní s tým, že by sme dostali do parlamentu lokálne elity a strany by nemohli s poslancami zametať ako dnes. A to samozrejme strany nechcú," vysvetlil.


Diskusiu o zmene otvoril Smer-SD

Diskusiu o zmene volebného systému po parlamentných voľbách otvorila najväčšia strana Smer-SD. Z úst predsedu strany a dezignovaného premiéra Roberta Fica zazneli slová o možnosti zoštíhliť parlament či rozdeliť Slovensko na viacero volebných obvodov. Robert Kaliňák pripustil aj zavedenie kombinovaného systému, v ktorom by sa časť poslancov volila vo väčšinovej voľbe.

Opozícia je zatiaľ zdržanlivá, KDH a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pripúšťajú zvýšenie počtu obvodov, SaS, SDKÚ-DS a Most-Híd si chcú počkať na konkrétne znenie návrhu sociálnych demokratov. Zmeny podľa Fica Smer-SD nebude presadzovať, ak na nich nenájde zhodu relevantných strán.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia sporiaci na dôchodok nechcú riskovať, menia fondy
<< predchádzajúci článok
Ján Počiatek bude šéfovať ministerstvu dopravy

Politológovia sa prihovárajú za viacero volebných obvodov - diskusné fórum čitateľov

k tej zmene počtu poslancov28.3. 16:59:14