Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. augusta 2019

POĽNOHOSPODÁRI: Žatva sa presúva do najsevernejších regiónov SlovenskaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 3. augusta (TASR) - Žatva sa presúva do najsevernejších regiónov Slovenska. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).


Informoval, že slovenskí poľnohospodári doposiaľ pozbierali 84 % hustosiatych obilnín. Žatva sa skončila na väčšine územia západnej a južnej časti Slovenska. Naopak, s prvými kosbami začínajú napríklad na Kysuciach. Zber aj naďalej komplikuje nevyspytateľné počasie a premnožené hlodavce.

Priblížil, že poľnohospodári ukončili žatvu v bratislavskom, trnavskom či nitrianskom regióne, ale aj v okolí Bánoviec nad Bebravou, Trenčína, Levíc, Komárna a Galanty. "V Seneckom okrese aktuálne zbierajú už len tritikale. V Považskej Bystrici ešte ostáva poľnohospodárom pozbierať približne 10 % pšenice," poznamenal.

Na Kysuciach a v Starej Ľubovni so žatvou podľa jeho informácií práve začali, v Banskobystrickom a Žilinskom okrese predpokladajú začiatok zberu v najbližších dňoch.

Výdatné búrky podľa Korpáša oddialili kosby v okolí Popradu. Počasie prerušilo práce na poliach na Dolnom Spiši aj v oblasti Košíc a Humenného. Vranov nad Topľou hlási repku pokosenú na 100 % plochy, hustosiate obilniny sú pokosené na 60 %.

Doplnil, že vo viacerých regiónoch prevažne západného Slovenska pretrváva kalamitný výskyt hraboša poľného. V súčasnosti sa nachádza v kukurici, cukrovej repe a krmovinách, odkiaľ sa môže presunúť do novozaložených jesenných porastov a rovnako ich zlikvidovať.

Dodal, že úroda hustosiatych plodín a repky bude vo všeobecnosti priemerná. Extrémne sucho a nerovnomerne rozložené zrážky však majú za následok veľké rozdiely v úrodách medzi regiónmi aj v rámci ich samotných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aktualizovaný Atlas rómskych komunít predstavia na začiatku septembra
<< predchádzajúci článok
FOTO: Autobusová stanica v Nitre môže byť v prevádzke už v auguste

POĽNOHOSPODÁRI: Žatva sa presúva do najsevernejších regiónov Slovenska - diskusné fórum čitateľov