Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2009

Popolčekový tender vyhral sponzor SmeruNárodniari prišli o ďalšieho ministra a s ním o celý rezort. Ďalšiu kauzu - tentoraz popolčekovú - nezvládol tretí minister za SNS. Po medializácii ostatného škandálu reagoval premiér Robert ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Národniari prišli o ďalšieho ministra a s ním o celý rezort. Ďalšiu kauzu - tentoraz popolčekovú - nezvládol tretí minister za SNS. Po medializácii ostatného škandálu reagoval premiér Robert Fico s doteraz nevídanou razanciou. Nielenže stiahol ministra, národniarom odňal celý rezort a prihral ho vlastnej strane. No v tejto kauze by mal sypať popol aj na vlastnú hlavu, píše týždenník TREND. Víťaz súťaže na odstránenie popolčeka z troch štátnych teplární v Martine, vo Zvolene a v Žiline Esco Krupina je prepojený so stranou Smer-SD. Niekdajší konateľ a spolumajiteľ firmy Rastislav Kohút ju zastupuje ako poslanec v Krupine. Podľa internetového výpisu z obchodného registra bol spoločník Esco Krupina do roku 2000. No ako konateľ vo firme pracoval až do roku 2005. V súčasnosti je spolumajiteľom a konateľom firmy jeho brat Peter.


Ďalší majiteľ a konateľ je Branislav Dukát. Ten sa stal spoločníkom a konateľom po tom, ako z firmy odišiel prvý z bratov. Meno B. Dukáta figuruje aj vo výročnej správe Smeru-SD za rok 2007 v zozname darcov. V mene firmy Esco Krupina venoval najsilnejšej vládnej strane vtedajších 20-tisíc korún (664 €). Hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová-Rýsová TRENDU odkázala, že strana je transparentná a všetkých darcov zverejňuje vo finančných správach. Dodala, že výber firmy v tendri „realizoval podnik a rezort, na ktorý Smer-SD nemal žiadny vplyv".

Tézu o žiadnom vplyve skúsil predseda vlády Róbert Fico podčiarknuť razantným zásahom po medializácii popolčekového tendra. „Od momentu, ako vyšlo najavo, že vodohospodársky podnik vybral firmu Esco Krupina, predseda vlády jednoznačne vyslovil nesúhlas s realizáciou tohto projektu a od nového ministra životného prostredia očakáva zrušenie tendra," napísala hovorkyňa Smeru-SD. Premiér následne ohlásil, že odvolá ministra životného prostredia Viliama Turského. Štát tak nakoniec viac ako 85 miliónov eur na odstraňovanie popolčeka z teplární možno nedá.

Pre víťaza tendra Esco Krupina to nebude jediný problém. Podľa informácií TRENDU sú ľudia okolo firmy popri ďalších osobách zapletení do podvodu s drevom. Poškodená je spoločnosť Mondi SCP z Ružomberka. Denník Pravda koncom júla informoval o podvodníkoch, ktorí predávali papierňam drevo inej kvality ako bolo zaznamenané na preberacích protokoloch. S podvodníkmi spolupracoval - už bývalý - zamestnanec poškodenej firmy. Firme spôsobili škodu 15-tisíc eur. Žilinskí policajti obvinili z podvodu celkovo osem ľudí. Hrozí im väzenie na tri až desať rokov. Na otázky TRENDU v súvislosti s podvodmi s drevom ani na otázky týkajúce sa budúcnosti zmluvy na odstraňovanie popolčeka konatelia Esco Krupina neodpovedali. „V predmetnej veci prebieha vyšetrovanie," reagoval stručne hovorca žilinských policajtov Radko Moravčík. Podľa dôveryhodného zdroja polícia vyšetruje aj spomínaného krupinského poslanca za Smer-SD R. Kohúta.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Petržalke platí prísny zákaz prikrmovania zvierat
<< predchádzajúci článok
Dalajláma môže prísť na návštevu Taiwanu