Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2007

Poškodení klienti Módy-Raj vyžadujú od sudcu vyplatenie peňazíPoškodení klienti nebankovej spoločnosti Móda-Raj sa čoraz nástojčivejšie obracajú na súd a dožadujú sa svojich peňazí. Pre agentúru SITA to dnes povedal predseda senátu Krajského súdu v ...Zdieľať

KOŠICE 12. októbra (WEBNOVINY) – Poškodení klienti nebankovej spoločnosti Móda-Raj sa čoraz nástojčivejšie obracajú na súd a dožadujú sa svojich peňazí. Pre agentúru SITA to dnes povedal predseda senátu Krajského súdu v Košiciach Karol Kučera. Ako ďalej uviedol, neustále mu vyzváňa telefón a prichádzajú aj písomné žiadosti poškodených klientov, aby im „konečne poslal peniaze“.

Podľa jeho slov väčšinu z 1 038 poškodených tvoria starší ľudia, ktorí sa boja, že sa svojich peňazí už nedožijú. „Niektorí si myslia, že my tu na súde máme peniaze a ja len dám príkaz do pokladnice, aby im súd poslal to, o čo prišli investovaním do nebankovej spoločnosti. Darmo vysvetľujem, že súd len uznal obžalovaných vinnými z trestného činu podvodu a zaviazal ich k náhrade spôsobenej škody, no niektorí akoby to nechceli pochopiť,“ zdôraznil Kučera.

Štvoricu obžalovaných v kauze Móda-Raj súd ešte v júni uznal vinnými z toho, že za pomoci masívnej mediálnej kampane sľubovali vkladateľom nereálne zhodnotenie ich finančných prostriedkov o 36 až 60 percent. Trom mužom súd uložil tresty odňatia slobody na deväť až 11 rokov, jediná žena z kvarteta obžalovaných vyviazla s dvojročným podmienečným trestom. Súd zároveň zaviazal obžalovaných nahradiť škodu, ktorú spôsobili – tá pozostáva z istiny, od ktorej sa odpočíta suma, ktorú spoločnosť ešte v čase podnikania klientom vyplatila. Materiál o odškodnení má 75 strán a tvorí prílohu rozsudku.

Prokurátorka bola s rozsudkom spokojná a ešte na pojednávaní sa vzdala práva odvolať sa. Odvolanie podali traja obžalovaní, ako aj zástupca poškodených Vincent Jasaň. Ten pôvodne navrhol súdu, aby k náhrade škody zaviazal okrem obžalovaných aj Slovenskú republiku z dôvodu, že vláda a jej výkonné orgány nezabránili nezákonnej činnosti obžalovaných a tým značne poškodili okradnutých občanov.

„V Zmysle Trestného poriadku súd v rámci trestného konania o náhrade škody rozhoduje len vo vzťahu k obžalovanému, ktorý bol odsúdený za trestný čin. Nemôže rozhodovať vo vzťahu k inému subjektu. Preto sa týmto návrhom zástupcu poškodených súd nezaoberal,“ vysvetlil Kučera. Dodal, že krajský súd už dostal odôvodnené odvolania obžalovaných i zástupcu poškodených a preto bol spis predložený Najvyššiemu súdu SR.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za prezidenta PAS opäť zvolili Martina Krekáča
<< predchádzajúci článok
Putin hrozí odstúpením od zmluvy o raketách

Poškodení klienti Módy-Raj vyžadujú od sudcu vyplatenie peňazí - diskusné fórum čitateľov