Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. novembra 2011

Poslanci by od nového roku nemali mať vyššie platyPlaty poslancov a členov vlády by sa v budúcom roku zvyšovať nemali, predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) navrhne ich zmrazenie. Návrhom novely zákona o platových pomeroch ...Zdieľať
bankovky penazenka BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Platy poslancov a členov vlády by sa v budúcom roku zvyšovať nemali, predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) navrhne ich zmrazenie.


Návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov by sa potom mala zaoberať vláda, ktorá navrhne prijať ho v skrátenom legislatívnom konaní. Po spoločnom rokovaní o tom dnes informovali predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Prijatie novely bude znamenať, že platy poslancov a z nich odvodené mzdy zostanú v roku 2012 na tohtoročnej úrovni, výnimkou budú platy sudcov. Ich znižovanie už raz Ústavný súd SR zastavil.

„Chceme sa vyvarovať, aby ústavný súd nezrušil z dôvodu protiústavnosti zmrazenie platov,“ oznámil predseda parlamentu.

Premiérka Radičová tvrdí, že ak by bolo rozhodnutie len na vláde, opatrenie by bolo ešte tvrdšie, musí však akceptovať také riešenie, ktoré bude v parlamente priechodné. „Keby bolo na rozhodnutí vlády, tak určite navrhneme mínus desať percent zníženie,“ povedala s tým, že si nie je istá, či je nemožnosť siahnuť na platy sudcov správnym riešením. Upozornila, že sudcovia majú v porovnaní s lekármi približne dvojnásobnú hodinovú mzdu.

Hrušovský s Radičovou sa na skrátenom postupe zhodli preto, že parlament bude mať tento rok už len jednu riadnu schôdzu, zmrazenie platov preto štandardnou cestou schváliť nestihne. V skrátenom legislatívnom konaní možno podľa zákona o rokovacom poriadku zákony prerokovať za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

„Často otázky padajú, či je to v súlade s rokovacím poriadkom. Nadraďujem celospoločenský záujem nad akékoľvek pochybnosti. Som presvedčený, že je to v súlade s rokovacím poriadkom,“ vyhlásil Hrušovský. Radičová prijímanie novely v skrátenom postupe obhajuje rozpočtovými úsporami.

Rast platov poslancov o niekoľko sto eur by umožnil tzv. „Sulíkov vzorec“, ktorý presadil predchádzajúci predseda parlamentu. Spočíva v tom, že poslancom sa plat vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy s tým, že sa v závislosti od výšky deficitu môže krátiť až o 15 percent. V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent. Rezort financií odhaduje, že poslanecké platy sa na budúci rok zvýšia o 652 eur na 4 228 eur. „Sulíkov vzorec“ zatiaľ Hrušovský zrušiť nenavrhuje. „Sulíkov vzorec neplánujeme zrušiť, my ho neplánujeme uviesť do života,“ poznamenal s tým, že v budúcnosti by uprednostnil iný spôsob výpočtu platov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Postrelená kongresmanka Giffordsová poskytla prvý rozhovor
<< predchádzajúci článok
Jordánsky kráľ vyzval al-Asada, aby odstúpil

Poslanci by od nového roku nemali mať vyššie platy - diskusné fórum čitateľov