Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2012

Poslanci sa dohodli na zrušení imunity, sudcom zostanePoslanci prídu po priestupkovej aj o trestnoprávnu imunitu, v stredu sa na tom dohodla skupina zložená z členov všetkých politických strán. Novinárom to oznámil člen tejto skupiny Radoslav ...Zdieľať
imunita BRATISLAVA 16. mája  - Poslanci prídu po priestupkovej aj o trestnoprávnu imunitu, v stredu sa na tom dohodla skupina zložená z členov všetkých politických strán.


Novinárom to oznámil člen tejto skupiny Radoslav Procházka (KDH). Členovia snemovne budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie v nich. Zmena by mohla byť účinná od 1. septembra, teda na dvadsiate výročie prijatia slovenskej ústavy.

Na vzatie poslanca do väzby však bude potrebný súhlas parlamentu. Pri pristihnutí zákonodarcu pri páchaní trestného činu po zadržaní polícia bude musieť upovedomiť predsedu parlamentu a predsedu mandátového a imunitného výboru. Novela ústavy a súvisiacich zákonov bude podľa Radoslava Procházku predložená do parlamentu tak, aby o nej mohli poslanci rokovať už v júni.

Sudcov sa zmena nedotkne a existujúce postavenie si zachovajú. "V tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla, to je zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov," vysvetlil Procházka.

Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili koncom predchádzajúceho volebného obdobia. Na zrušenie trestnoprávnej imunity však nestačí obyčajná, ale musí byť trojpätinová väčšina poslancov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zabila strojcu krvavých útokov v Dagestane
<< predchádzajúci článok
Na podporu mladých ľudí pôjde takmer 300 miliónov eur

Poslanci sa dohodli na zrušení imunity, sudcom zostane - diskusné fórum čitateľov