Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. apríla 2009

Poslednú misiu k Hubblovmu teleskopu odštartuje NASA o deň skôrNárodný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že posledná misia k Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa začne 11. mája, teda o deň skôr oproti plánu. Ako povedal zástupca riaditeľa ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) - Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že posledná misia k Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa začne 11. mája, teda o deň skôr oproti plánu. Ako povedal zástupca riaditeľa amerického programu pre raketoplány LeRoy Cain, dôvodom skoršieho štartu je nemožnosť naplánovania iných termínov, ak by bola nutnosť odkladu pôvodných na 12. a 13. mája. "Ak by sme nemohli odštartovať 12. alebo 13. mája, nebolo by to možné zhruba do 22. mája," uviedol. Plánované aktivity v tomto období znamenajú, že iné štarty budú zablokované až do 22. mája a vesmírna agentúra trvá na trojdňovej rezerve pre prípad zlého počasia alebo technických problémov tesne pred štartom.


Ako Cain uviedol, raketoplán Atlantis má odštartovať so sedemčlennou posádkou k vesmírnemu ďalekohľadu a vykonať potrebné opravy. "Tím je pripravený letieť," dodal. Hubblov vesmírny ďalekohľad je súčasťou série NASA Veľké kozmické observatóriá. Na obežnej dráhe Zeme vo výške 575 kilometrov je od roku 1990. Ďalekohľad je považovaný za jeden z najvýznamnejších výdobytkov v histórii astronómie z pohľadu pochopenia pôvodu a evolúcie vesmíru.

Pôjde o piatu a poslednú misiu k Hubblovmu ďalekohľadu. Minulý rok musela NASA let Atlantisu k teleskopu dvakrát odložiť. Hubblov vesmírny ďalekohľad by podľa NASA mal fungovať do roku 2014, potom ho má nahradiť vesmírny teleskop Jamesa Webba.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bratislave vystúpi 9. júna Marilyn Manson
<< predchádzajúci článok
Christian Cuff odohrá v Bratislave svoj druhý koncert

Poslednú misiu k Hubblovmu teleskopu odštartuje NASA o deň skôr - diskusné fórum čitateľov