Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. októbra 2017

Poukázal na príčiny banského nešťastia v Handlovej: Ocenili V. TejbusaNovým nositeľom Radu Ďurka Langsfelda je bývalý ústredný banský inšpektor Vladimír Tejbus.Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR- Pavol Remiaš
 
Prievidza 23. októbra (TASR) - Novým nositeľom Radu Ďurka Langsfelda je bývalý ústredný banský inšpektor Vladimír Tejbus. Ocenenie si prevzal v pondelok večer v Prievidzi za poukázanie na príčiny banského nešťastia v Handlovej, pri ktorom zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov.


"Tento rad je určený ľuďom, ktorí prejavili občiansku statočnosť a dokázali prehovoriť tam, kde obyčajní ľudia z rôznych dôvodov mlčia. Jeho príbeh sme spoznali už z tlače, my nerobíme z tohto ocenenia nejakú masovú záležitosť, ale po zoznámení sa s faktami nám bolo jasné, že je to silný príbeh," povedal pre TASR za organizátorov Ján Mičovský.

"Nepotrebujem sa zviditeľňovať, ale potom som si uvedomil, aj v súvislosti so všetkými vyšetrovaniami, ktoré bežia, že keď sa o tom nebude rozprávať, tak to zapadne prachom ako väčšina vecí na Slovensku. Tak som si povedal, že keď už, tak aby z mojich úst počuli ľudia, prečo som to všetko urobil," okomentoval ocenenie Tejbus. To je podľa neho aj hlavný dôvod, prečo ocenenie prijal.

Ambície ísť do politiky Tejbus podľa svojho vyjadrenia nikdy nemal. "Zastávam názor, že každý má robiť to, čo vie a ja som od mojich 15 rokov v baníctve. Neviem si predstaviť, že by som bol politikom," vysvetlil.

Vladimír Tejbus, bývalý ústredný banský inšpektor, vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na Hlavnom banskom úrade (HBÚ) v Banskej Štiavnici, bol členom dvoch komisií - ministerskej a komisie predsedu HBÚ, ktoré sa zaoberali banským nešťastím v Handlovej. Tie vypracovali aj správy. Tejbus tvrdí, že riaditeľ HBÚ nariadil vyhodiť zo správy všetky veci ohľadom príčin nešťastia a celého postupu vyšetrovania prievidzského úradu. "Prečo to urobil, neviem, neskôr to zdôvodňoval tým, že naša komisia ani nemala mandát sa tými vecami zaoberať," ozrejmil. Bývalý banský inšpektor neskôr rezignoval na svoju funkciu, ponúkli mu miesto na východe, ktoré prijal. "Medzitým sa začalo na základe môjho podnetu vyšetrovanie na špeciálnej prokuratúre. Za to, že som na polícii rozprával o Handlovej, som dostal opakované upozornenie na porušovanie služobnej disciplíny a automaticky prišla výpoveď," dodal. Tvrdenia Tejbusa HBÚ odmietol.

Kauzou tragického nešťastia v bani v Handlovej z 10. augusta 2009 sa opäť bude zaoberať Okresný súd v Prievidzi. Rozhodol o tom v marci Krajský súd (KS) v Trenčíne, ktorý zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Úlohou okresného súdu bude opätovne vypočuť znalcov so zameraním sa na príčiny vzniku banského nešťastia za účelom ustálenia pravej príčiny výbuchu vo vzťahu k reálnemu ovplyvneniu priebehu mimoriadnej udalosti konaním obžalovaných. OS v Prievidzi uznal trojicu zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza Ladislava H., Jozefa T. a Dalibora R. za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia ešte začiatkom mája 2015 a odsúdil ich na niekoľkoročné tresty odňatia slobody a zákazy činnosti vedúcich pracovníkov v bani. V rozhodnutí KS v Trenčíne Tejbus podľa svojich slov vidí svetielko nádeje, že sa môže súd zaoberať skutočnými príčinami nešťastia; či bude vystupovať na obnovenom konaní v pozícii svedka, si netrúfa povedať.

Bývalý ústredný banský inšpektor je v poradí ôsmym laureátom Radu Ďurka Langsfelda. Ten udeľuje v rámci svojho programu Spájame statočných hnutie OĽaNO, a to ľuďom, ktorí v boji proti korupcii prejavili príkladnú občiansku statočnosť.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jamesa Tobacka obviňuje z obťažovania 38 žien, režisér to popiera
<< predchádzajúci článok
V Kremnici sa stretnú svetoví medailéri z piatich krajín

Poukázal na príčiny banského nešťastia v Handlovej: Ocenili V. Tejbusa - diskusné fórum čitateľov