Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2005

Pozemky pod Kia sú vykúpenéVykupovanie pozemkov pod automobilku Kia pri Žiline finišuje. Z približne 48 hektárov pôdy je už polovica zavkladovaná do katastra nehnuteľností, a teda de fakto patrí štátu.Zdieľať
Zvyšok by sa mal podľa informácií Slovenského pozemkového fondu (SPF) vyriešiť v dohľadnom čase, v piatok totiž s fondom uzavreli kúpno-predajné zmluvy poslední dnes už bývalí vlastníci. Tí si tak spolu prilepšili o zhruba
144 miliónov korún, čo zodpovedá sume 350 korún za štvorcový meter. Neplatí to však v prípade  siedmich hektárov, ktoré museli byť vyvlastnené.
„Dosiahli sme úspech,“ konštatoval zástupca petičného výboru v Tepličke nad Váhom Dušan Mikulík. Na základe aprílového rozhodnutia vlády totiž získali viac ako dvojnásobnú cenu oproti súdnoznaleckému posudku. Ten znel na 140 až 150 korún/m2. To vyvolalo búrku nevôle u majiteľov, ktorí sa rozhodli predať za túto cenu a spory o doplatenie vzniknutého rozdielu teraz blokujú výstavbu príjazdovej cesty a ďalšej infraštruktúry do závodu.
Na doplatenie však nemajú nárok, myslí si právny zástupca petičiarov z Tepličky Marek Benedik. „Je diskutabilné, či ho majú v rovine morálnej, pretože títo ľudia konali na základe vlastného rozhodnutia,“ konštatoval Benedik. Vzniknutú patovú situáciu sa snaží vyriešiť zastupujúci minister hospodárstva Ivan Mikloš. O aké kroky ide však odmietol po stredajšom zasadaní vlády spresniť, podľa právneho zástupcu majiteľov pôdy pod infraštruktúru Miroslava Abelovského však jediným akceptovaným riešením bude doplatenie do sumy 350 Sk/m2. Rozhodnúť by sa malo už na budúci týždeň po stretnutí s prezidentom Kia na Slovensku.
Predstaviteľ firmy Gamatex a jeden z členov petičného výboru Marián Kočner včera obvinil Slovenský pozemkový fond z mrhania finančnými prostriedkami z verejných zdrojov. Podľa jeho slov sa celá kauza dala vyriešiť zámenou pôdy, o to však nebol zo strany štátu záujem. Tú mali vykúpiť traja neznámi podnikatelia, pričom ako náhradu by akceptovali parcely v rozlohe 175  hektárov v troch lokalitách pri Bratislave, Banskej Bystrici a Nitre. Ich cena mala dosiahnuť 28 miliónov Sk. „Slovenský pozemkový fond videl len niektoré odstavce pripravenej zámennej zmluvy, konkrétne katastrálne územia a konkrétne ceny pozemkov na SPF nikdy nikto nevidel, lebo neboli dodané,“ informoval poradca generálneho riaditeľa SPF Ľudovít Kaviak. Ku Kočnerovým obvineniam z netransparentných praktík pri obchodoch s pôdou sa fond nebude podľa jeho slov vyjadrovať. 

Kočner zarobil 300-tisíc
Marián Kočner zarobil na pôde pri Žiline 300-tisíc korún. Podľa jeho tvrdenia však nebol sám, na 2,7 milióna na počiatočnú investíciu do zhruba 9-tisíc štvorcových metrov sa malo poskladať aj 15 jeho nemenovaných kamarátov. Čo so ziskom urobí však zatiaľ nekonkretizoval, nemieni si ho však ponechať.
Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Inflácia napriek drahému benzínu klesla
<< predchádzajúci článok
V skratke

Pozemky pod Kia sú vykúpené - diskusné fórum čitateľov