Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2005

V skratkePredalo sa viac áut, Žiadajú doplatiť priame platby, Znížia daň z benzínu, Koruna skorigovalaZdieľať
Predalo sa viac áut
Za osem mesiacov tohto roka zaregistrovali na Slovensku celkovo 46 242 nových osobných a malých nákladných áut s hmotnosťou do 3,5 tony. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o 7,74 %. Za mesiac august zaregistrovali 5 725 vozidiel týchto kategórií, čo je medziročný nárast o 3,83 %. Lídrom na trhu je značka Škoda s celkovým počtom registrácií 13 041.

 Žiadajú doplatiť priame platby
Podľa ministerstva financií (MF) doplatenie priamych platieb farmárom na úroveň 65 % priemeru starých členských štátov EÚ, tak ako to požaduje rezort pôdohospodárstva, by znamenalo vyčerpanie väčšiny rozpočtovej rezervy. Ako uvádza MF, týmto krokom by už neostali prostriedky na školstvo, zdravotníctvo. Súčasný návrh štátneho rozpočtu na rok 2006 z dielne MF hovorí o priamych platbách na úrovni necelých 42 % priemeru starých členských štátov EÚ, maximom je ich doplatenie do výšky
65 %, čo by si vyžiadalo vyše 3 miliardy Sk. Na každé 1 % doplatkov je potrebných 140 miliónov Sk.
n Stúpla cena ropy
Ceny ropy v USA opäť stúpli. Príčinou sú obavy z dlhého obmedzenia produkcie ťažby ropy a zemného plynu v Mexickom zálive. Okrem toho panuje strach z ďalších búrok. Na newyorskej komoditnej burze pre termínované obchody stúpla cena barelu (159 litrov) ropy pre októbrové dodanie v elektronickom obchodovaní o 0,7 % na 65,00 USD, čo je v prepočte 1 997,65 koruny. Vykurovací olej zdražel o 0,80 %, zemný plyn o 0,69 %. Cena benzínu stúpla oproti štvrtku iba minimálne.

Znížia daň z benzínu
Talianska vláda chce znížiť daň z benzínu o 3 eurocenty za liter, aby zmenšila zaťaženie hospodárstva a občanov. Nariadenie, na ktorom pracuje ministerstvo pre priemysel, by mohlo byť schválené už na budúci týždeň. Vláda tým reaguje na rekordné ceny pohonných látok v dôsledku vysokej ceny ropy. Liter benzínu stojí v Taliansku od tohto týždňa 1,35 eur, v prepočte 51,50 Sk. Po analýze rozpočtu dospela vláda k názoru, že prechodné zníženie dane je možné.
n Letenky idú viac na odbyt
Spoločnosť easyJet predala v auguste tohto roku 2,9 milióna leteniek. Medziročne počet predaných leteniek vzrástol o 18 %. Za dvanásť mesiacov, končiac augustom 2005, prepravila spoločnosť vyše 29 miliónov pasažierov, čo je medziročný nárast o 22,2 %. Spolu s miernym rastom vyťaženosti svojich letov o 0,8 % na celkových 85,2 % dosiahol tento nízkonákladový prepravca celkové výnosy 1,32 miliardy libier (GBP), čo je 74,52 miliardy Sk. Medziročne vzrástli výnosy približne o 23 %.

Koruna skorigovala
Kurz koruny sa včera oproti referenčnému euru pohyboval v pomerne úzkom pásme. Ráno koruna otvárala na úrovni 38,180 SKK/EUR. Po vyberaní ziskov sa dostala až na 38,330 SKK/EUR, k záveru obchodovania však skorigovala na úroveň blízku otváracej a obchodovala sa v pásme 38,150 SKK/EUR. Keďže vývoj kurzu eura oproti českej, ako aj slovenskej korune je približne rovnaký, ich vzájomný kurz sa výrazne už dlhší čas nemení.
(Z materiálov TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pozemky pod Kia sú vykúpené
<< predchádzajúci článok
Mýto budú vyberať už v roku 2007

V skratke - diskusné fórum čitateľov