Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. apríla 2013

Požiar v Tatrách zasiahol mladý les, hasenie sťažuje vietorPOPRAD 26. apríla (WEBNOVINY) – Lesný požiar vo Vysokých Tatrách, ktorý vznikol vo štvrtok krátko pred 12:00, zasiahol 22 hektárov mladého lesa. Hasičom sa podarilo vo večerných hodinách požiar lokalizovať. ...Zdieľať
lesny poziar pod smokovcami POPRAD 26. apríla (WEBNOVINY) – Lesný požiar vo Vysokých Tatrách, ktorý vznikol vo štvrtok krátko pred 12:00, zasiahol 22 hektárov mladého lesa.


Hasičom sa podarilo vo večerných hodinách požiar lokalizovať.

Štátne lesy Tatranského národného parku vyčíslili materiálne škody na viac ako 48 000 eur. „Environmentálne škody sú nevyčísliteľné,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.

Od piatkového rána pokračujú práce na likvidácii požiaru. „Hasíme lokálne ohniská vo vnútri požiaroviska,“ informoval riaditeľ popradských hasičov Ondrej Šproch.

S požiarom v piatok bojuje okolo 50 hasičov s 12 cisternami. Zo vzduchu pomáha hasičom vrtuľník letky ministerstva vnútra. Lesný požiar by chceli hasiči uhasiť ešte dnes. Situáciu im však komplikuje vietor. Okrem hasičov pomáhajú požiar likvidovať aj pracovníci Štátnych lesov TANAP-u.


Obrazom: Požiar vo Vysokých Tatrách


Obvodný lesný úrad v Poprade vydal ešte vo štvrtok popoludní zákaz vstupu do lesa. Zákaz sa týka všetkých lesných pozemkov na území Tatranského národného parku. Netýka sa značkovaných turistických chodníkov, ktoré sú pre verejnosť prístupné. Lesníci žiadajú návštevníkov Tatranského národného parku o rešpektovanie zákazu vstupu, ako aj zdržania sa akejkoľvek manipulácie s otvoreným ohňom v národnom parku.

Video:Lesný požiar vo Vysokých Tatrách hasili aj vrtuľníky


Riziko vzniku požiaru je podľa Lenky Burdovej v národnom parku aj osem rokov po vetrovej kalamite veľmi vysoké. Dôvodom je najmä veľké množstvo suchého kalamitného dreva v objeme viac ako 600 000 metrov kubických ponechaných ako biomasa. Rizikom je aj viac ako 3 000 hektárov suchého lesa v bezzásahovej zóne, ktoré v posledných piatich rokoch zničil lykožrút.

Hlásenie o požiari vo Vysokých Tatrách dostali popradskí hasiči vo štvrtok približne o 11:45. Požiar vznikol v lokalite Tri mosty v lesnom poraste pod Starým Smokovcom. Ide o územie, ktoré v roku 2004 zasiahla vetrová kalamita. V lesnom poraste horeli listnaté a ihličnaté stromy z prirodzeného zmladenia a umelej výsadby vo veku do desať rokov.


Video: Vo Vysokých Tatrách horí les

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet obetí po páde budovy v Bangladéši sa blíži k 300
<< predchádzajúci článok
Čo by nemalo chýbať na firemnej webstránke

Požiar v Tatrách zasiahol mladý les, hasenie sťažuje vietor - diskusné fórum čitateľov