Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

17. marca 2019

Praktická, športová a dizajnovo čistá novinka - CLA Shooting BrakePekné, inteligentné a súčasne praktické: nový model CLA Shooting Brake ako štvordverové kupé, interpretujúce dizajnovú reč zmyselnej čistoty.Zdieľať
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake

Atletické tvary ukazuje dizajn od výraznej dopredu naklonenej prednej časti „Sharknose“ cez priestrannú bočnú časť s dôrazom na plochy až po čisto svalnatú zadnú časť. Zadná časť v prípade vozidla Mercedes-Benz CLA Shooting Brake významne prispieva k funkčnosti. Vozidlo pritom zostáva dizajnovým kúskom ako kupé CLA, ponúka však viac miesta na spontánnosť, či už ide o rozsiahle nákupy alebo športové či outdoorové aktivity s potrebou priestoru.


CLA Shooting Brake v interiéri ukazuje moderné, štýlové a hodnotné prostredie kupé. Zároveň v oblasti pliec, hlavy a lakťov cestujúcim ponúka viac priestoru ako jeho predchodca. Digitálne prostredie vozidla CLA pre technicky zručných zákazníkov je v rámci interiéru integrované tvorivým a pokrokovým spôsobom. Vďaka MBUX (Mercedes-Benz User Experience, Používateľský zážitok Mercedes-Benz) s inteligentným interiérovým asistentom a zdokonaleným rozpoznávaním reči je ovládanie čoraz väčšieho počtu funkcií prirodzenejšie a jednoduchšie.

Možnosť individuálneho prispôsobenia hrá v prípade nového vozidla Shooting Brake hlavnú úlohu: vďaka líniám výbavy Progressive a AMG Line, ako aj rastúcej rozmanitej ponuke aplikácií a služieb, ktoré možno stiahnuť podľa vlastnej preferencie z portálu Mercedes me a vyvolať prostredníctvom rozhrania MBUX. Nové vozidlo CLA Shooting Brake sa podobne, ako jeho predchodca, bude vyrábať v maďarskom Kecskeméte a na trh príde v septembri 2019.

Športový a čistý dizajn


Nové vozidlo CLA Shooting Brake je dizajnérskym automobilom, ktorý svojimi tvarmi najprv apeluje na city: výrazne natiahnutá kapota motora, kompaktná kabína s líniou okien typickou pre kupé, svalnato tvarované plecia nad zadným podbehom kolesa a prikrčená zadná časť, ktorá jasne ukazuje gény športového vozidla.
Dynamickými štýlovými prvkami sú výrazne dopredu naklonená predná časť („Sharknose“) a výrazne natiahnutá kapota motora s nápadnými charakteristickými prelismi (Powerdomes). Zredukoval sa počet charakteristických línií, napríklad sa celkom upustilo od línie pliec. Plochy nadobudli štruktúru vďaka skulpturálnym, čistým klenutiam.

Obrysy a tvary sú tak zvýraznené a definujú charakter vozidla. Je o 48 milimetrov dlhšie ako doteraz, o 53 milimetrov širšie, ale o dva milimetre nižšie. Ploché svetlomety, kapota motora pretiahnutá smerom nadol a diamantová maska chladiča s centrálnou hviezdou dotvárajú typickú tvár športového vozidla Mercedes-Benz. Dvojdielne úzke zadné svietidlá a tabuľka s evidenčným číslom vozidla umiestnená na nárazníku sú typické pre zadnú časť vozidla GT s prechodom medzi nárazníkmi a zadnými výklopnými dverami v jednej rovine. Zadné výklopné dvere možno navyše prostredníctvom EASY-PACK a HANDS-FREE ACCESS otvoriť aj bezdotykovo.

Vo vnútri vozidla je interiér identický ako v prípade kupé a ponúka jedinečnú priestorovú architektúru najmä vďaka avantgardne tvarovanej prístrojovej doske: širokouhlý displej stojí úplne samostatne bez klenutia na prístrojovej doske v tvare krídel. Tá sa tiahne bez formálneho prerušenia od jedných predných dverí k druhým.
 

MBUX sa priebežne učí


Mercedes-Benz User Experience (Používateľský zážitok Mercedes-Benz), skrátene MBUX, sa model od modelu zdokonaľuje. Najnovšou vymoženosťou je interiérový asistent MBUX, ktorý umožňuje intuitívne, prirodzené ovládanie rozličných komfortných funkcií a funkcií MBUX aj rozpoznávaním pohybov. Dokonca dokáže rozlišovať medzi preferenciou ovládania vodičom a spolujazdcom a tak napríklad vie, na ktorom sedadle má aktivovať masážnu funkciu. Ovládanie hlasom zaručene rozumie otázkam z čoraz väčšieho počtu tematických oblastí a kým sa vodič sústreďuje na cestu, vyhľadáva na internete vhodné odpovede. Vďaka neustálemu zdokonaľovaniu systému možno zohľadniť aj poskytovateľov obsahu špecifických pre jednotlivé krajiny.
 

Wellness počas jazdy


Ešte vyšší komfort CLA Shooting Brake zabezpečuje riadenie komfortu ENERGIZING, ktoré vo vozidle prepája rôzne komfortné systémy. Cielene využíva funkcie klimatizácie a sedadiel (vyhrievanie, odvetrávanie, masáž), ako aj nastavenia svetla a hudby. Podľa nálady alebo potreby zákazníka umožňuje špeciálne nastavenie na zlepšenie telesnej a duševnej kondície. KOUČ ENERGIZING s inteligentným algoritmom odporúča podľa situácie a individuálne vhodný program z balíka ENERGIZING. V prípade pripojených hodiniek Mercedes-Benz vivoactive® 3 Smartwatch alebo kompatibilnej nositeľnej elektroniky Garmin® sa na základe úrovne stresu, tepovej frekvencie alebo kvality spánku počas poslednej noci pri odporúčaní zohľadňuje rozpoloženie vodiča.
 

Agilný podvozok


Spolu s kupé CLA má CLA Shooting Brake najšportovejšie jazdné vlastnosti zo všetkých modelov novej generácie kompaktných vozidiel z dielne Mercedes-Benz. Môže zato aj širší rozchod kolies, vďaka ktorému nová CLA Shooting Brake vyzerá atletickejšie, ale aj nízke ťažisko a zadná náprava s viacprvkovým zavesením, ktorá je dôkladne namontovaná v rámci tohto modelu. Stabilizátor s veľkými rozmermi obmedzuje bočné nakláňanie. Na želanie je k dispozícii adaptívne nastaviteľné tlmenie, vďaka ktorému vodič môže zvoliť medzi väčším komfortom alebo mimoriadne športovým nastavením. V prípade kolies je výber ešte väčší. Priemer diskov siaha od 16 až po 19 palcov, rozmery pneumatík začínajú od 205/60 R 16 a od výroby končia pri 225/40 R 19. Nastavenie systému ESP® bolo prispôsobené možnej vysokej rýchlosti pri prejazdoch zákrut a jazdným vlastnostiam.
 

Funkcie z Triedy S


CLA Shooting Brake má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy v spolupráci s vodičom vďaka rozsahom funkcií z Triedy S a ponúka v oblasti aktívnej bezpečnosti najvyššiu úroveň v segmente. Dokáže vďaka zlepšeným kamerovým a radarovým systémom predvídať až do vzdialenosti 500 m a v určitých situáciách jazdiť čiastočne automatizovane, napríklad prostredníctvom komfortného prispôsobenia rýchlosti pred zákrutami, križovatkami alebo kruhovými objazdmi, ktoré iniciuje aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC s využitím kartografických a navigačných dát. K tomu sa ako nové funkcie aktívneho asistenta riadenia okrem iného pridáva intuitívne zrozumiteľnejší aktívny asistent zmeny jazdného pruhu. Ak je navyše na palube aktívny asistent parkovania so systémom PARKTRONIC, vozidlo má k dispozícii funkciu Rozšírený automatický rozjazd na diaľniciach.
 

Čistý a výkonný pohon


Špičkovou motorizáciou CLA Shooting Brake je výkonný štvorvalcový benzínový motor modelu CLA 250 (165 kW/225 k, 350 Nm), ktorý poháňa predné kolesá prostredníctvom dvojspojkovej prevodovky 7G-DCT (kombinovaná spotreba paliva 6,5 – 6,2 l/100 km, kombinované emisie CO2 149 – 143 g/km)1 . Dvojliter s priamym vstrekovaním má sériovo filter pevných častíc spalín benzínu. Až po uvedenie na trh v septembri bude k dispozícii široká paleta dieselových a benzínových motorov s prevodovkou s ručným radením alebo dvojspojkovou prevodovkou, náhonom na predné kolesá alebo náhonom na všetky kolesá 4MATIC.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budeš mať husiu kožu! Pozri si video zobrazujúce, čo sme v roku 2018 vyhľadávali cez Google!
<< predchádzajúci článok
Gitaru Boba Dylana vydražili v Dallase za 187.000 dolárov

Praktická, športová a dizajnovo čistá novinka - CLA Shooting Brake - diskusné fórum čitateľov