Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júna 2019

Pravidlá výkonu funkčného obdobia riaditeľov škôl sa meniť nebudúIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 26. júna (TASR) - Funkčné obdobie riaditeľa školy alebo školského zariadenia sa meniť nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu zákona o štátnej správe a školskej samospráve, ktorú na júnovú schôdzu Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽaNO.


Novelou navrhovali dve zmeny. Prvá je obmedzenie počtu po sebe nadväzujúcich funkčných období riaditeľa tej istej školy na tri. Druhá zmena predpokladá, že na zvolenie do funkcie toho istého zariadenia bude kandidát potrebovať vyšší počet hlasov výberovej komisie, ktorou je rada školy. Volený by tak bol trojpätinovou väčšinou.

"Hlavným účelom predkladaného návrhu zákona je zlepšenie kvality riadenia škôl a školských zariadení sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení a obmedzením ich funkčného obdobia," tvrdia poslanci.

Sprísnením podmienok chceli zamedziť "zabetónovaniu sa" na poste riaditeľa školy alebo školského zariadenia na neobmedzený počet funkčných období. Predísť chceli tomu, aby riaditeľ nesledoval "skôr ciele vlastné ako ciele školy, a najmä detí žiakov". Tvrdia, že k podobným situáciám neraz dochádza v praxi.

Plénum rovnako odmietlo aj návrh novely zákona o ochrane pamiatkového fondu. Tá navrhovala, aby časť povinných odvodov z kurzových stávok mohla putovať na obnovu kultúrnych pamiatok. Cieľom návrhu bolo podľa predkladateľov zlepšenie ochrany a najmä obnovy nehnuteľného kultúrneho dedičstva SR zvýšením finančných prostriedkov do dotačného systému Ministerstva kultúry SR "Obnovme si svoj dom", a to prostredníctvom odvodov z kurzových stávok.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Problémy s odpadkami ohrozujú v Ríme zdravie obyvateľov aj turistov
<< predchádzajúci článok
Poslanci nebudú hlasovať o novele štátneho jazyka z dielne SaS

Pravidlá výkonu funkčného obdobia riaditeľov škôl sa meniť nebudú - diskusné fórum čitateľov