Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júna 2024

Právna analýza na darované stíhačky MiG-29 sa nenašla, ministerstvo obrany podnikne právne krokyMinisterstvo obrany Slovenskej republiky si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. ...Zdieľať
664c5b73b154a648958880 676x451 12.6.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo obrany Slovenskej republiky si posvietilo na darované stíhačky MIG-29, ktoré predošlá vláda bez existujúcej právnej analýzy darovala Ukrajine. Vnútrorezortným šetrením zistilo, že dočasne poverená vláda nemala žiadne kompetencie sa ich zbaviť a rezort v tejto súvislosti chystá aj právne kroky.


„Po nástupe na ministerstvo som dal urobiť audit v odborných zložkách. Snažil som sa zistiť a dopátrať sa k informáciám, či niekto na takejto právnej analýze pracoval a či vôbec existuje. Nič také sa nenašlo. Tým, že vláda v demisii poslala stíhačky v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu, urobila zásadné rozhodnutie v zahraničnej politike a tým porušila Ústavu SR,“ uviedol štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher.

Žiadna právna analýza neexistuje


Ministerstvo tvrdí, že žiadna právna analýza, ktorá zaväzovala vládu Eduarda Hegera v marci 2023 darovať 13 stíhačiek MIG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub, neexistuje. „Zhodovali sa na tom aj viacerí právnici, ktorí tvrdili, že dočasne poverený kabinet s vyslovenou nedôverou nemal oprávnenie darovať migy, pretože to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky,“ tvrdí rezort obrany.

Exminister Jaroslav Naď zverejnil právnu analýzu na sociálnej sieti v máji 2023. Tá mala slúžiť ako jedno zo stanovísk, o ktoré sa opieral pri darovaní techniky pre Ukrajinu. „Vysvitlo, že exminister klamal, keď sa opieral o právnu analýzu pri darovaní stíhačiek MIG-29 pre Ukrajinu,“ tvrdí Melicher.

Ombudsman prípad uzatvoril


Keďže ministerstvo analýzu nenašlo, verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský prípad uzatvoril. Ešte 22. novembra minulého roka informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva. Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať stíhačky Ukrajine. Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, čím porušilo zákon a ústavu. Argumentovalo tým, že sa snažilo požiadavke vyhovieť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú.


Zdroj: SITA.sk - Právna analýza na darované stíhačky MiG-29 sa nenašla, ministerstvo obrany podnikne právne kroky © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo financií chce uskutočňovať projekty len s vysokou návratnosťou a zlepšiť ich plánovanie aj prípravu
<< predchádzajúci článok
Hizballáh vypálil na Izrael stovky rakiet. Niektoré boli zneškodnené, uviedla izraelská armáda