Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2009

Právo na existenciu má podľa pápeža Izrael aj PalestínčaniaPápež Benedikt XVI. odletel v piatok z letiska Ben Gurion v Tel Avive, čím ukončil svoju osemdennú návštevu Blízkeho východu. Ešte pred odletom pápež vyzval na dvojštátne riešenie blízkovýchodného ...Zdieľať
TEL AVIV 15. mája (WEBNOVINY) - Pápež Benedikt XVI. odletel v piatok z letiska Ben Gurion v Tel Avive, čím ukončil svoju osemdennú návštevu Blízkeho východu. Ešte pred odletom pápež vyzval na dvojštátne riešenie blízkovýchodného konfliktu a na ukončenie krviprelievania a vojny. Celý svet by mal podľa neho uznať právo Izraela na existenciu, mier a bezpečnosť, to isté však platí aj pre Palestínčanov, ktorí majú "právo na suverénnu a nezávislú vlasť, na dôstojný život.


Benedikt XVI. tiež ostro odsúdil holokaust, ktorý považuje za "brutálne vyhladzovanie". "Svet by nemal nikdy zabudnúť, že toľko Židov bolo brutálne vyhladených bezbožným režimom, ktorý propagoval ideológiu antisemitizmu a nenávisti," vyhlásil pápež. Benedikt XVI. počas cesty navštívil aj pamätník holokaustu Jad Vašem, kde sa tiež otvorene postavil proti holokaustu. Vyslúžil si však aj kritiku, že sa za vyvražďovanie Židov neospravedlnil a v prejave nepoužil slovo nemecký alebo nacistický.

Návštevu pamätníka hlavy katolíckej cirkvi v Izraeli mnohí vnímajú ako kľúč k zmiereniu Izraela s Vatikánom, ktorých vzťahy sú od nástupu Benedikta XVI. na svätopeterský stolec značne naštrbené. Pápež si začiatkom roka pohneval Židov zrušením exkomunikácie biskupa Richarda Williamsona, ktorý popiera holokaust, ako aj podporou blahorečenia Pia XII., v Izraeli známeho ako "nacistický pápež".

Okrem Izraela pápež navštívil aj Jordánsko a Západný breh Jordánu.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pápež sa pomodlil pri múre nárekov (12. 5. 2009)
 Kondómy nie sú riešením v boji proti AIDS, tvrdí pápež (17. 3. 2009)
 Pápež odsúdil antisemitizmus a popieranie holokaustu (12. 2. 2009)
 Pápež Benedikt XVI. má na YouTube vlastný kanál (23. 1. 2009)
 Pápež bude mať na Google stránku s videami a textami (17. 1. 2009)
 Rodová teória povedie k samodeštrukcii ľudskej rasy (22. 12. 2008)
 Pápež vraj nenosí Pradu (27. 6. 2008)
 Pápež Benedikt XVI. na historickej návšteve Bieleho domu (16. 4. 2008)nasledujúci článok >>
Najlepšie vedomosti o EÚ majú gymnazisti z Martina
<< predchádzajúci článok
Fico kryje zlodejov, tvrdí Brocka

Právo na existenciu má podľa pápeža Izrael aj Palestínčania - diskusné fórum čitateľov