Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kariéra

12. mája 2009

Pre mladých je najzaujímavejšie povolanie právnika či vedcaK najzaujímavejším profesiám na Slovensku patrí povolanie právnika, vedca, manažéra, pracovníka v IT sektore a pracovníka v oblasti reklamy a marketingu. Mladí Slováci si to myslia nezávisle od toho, ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - K najzaujímavejším profesiám na Slovensku patrí povolanie právnika, vedca, manažéra, pracovníka v IT sektore a pracovníka v oblasti reklamy a marketingu. Mladí Slováci si to myslia nezávisle od toho, čo študujú, prípadne v akej oblasti pracujú. Vyplýva to z májového on-line prieskumu GfK Young Monitor spoločnosti GfK Slovakia, do ktorého sa zapojili mladí ľudia vo veku od 15 do 25 rokov. Atraktivita povolania je pritom rôzna podľa pohlavia. Pre 37 % mladých mužov je najzaujímavejšia práca informatika a programátora, nasleduje vedec (35 %), manažér (29 %) a pilot (28 %). Mladé Slovenky pritom považujú za najzaujímavejšie povolanie právničky (33 %), ďalej sa im páči práca lekárky (32 %), herečky (26 %), pracovníčky v reklame a marketingu (26 %) a letušky (23 %).


Pre prevažnú väčšinu mladých ľudí je podľa záverov prieskumu pri výbere zamestnania najdôležitejšie hlavne to, aby ich práca bavila. Ďalším kritériom je dobrý pracovný kolektív a tiež, aby zamestnanie bolo dobre platené s možnosťou kariérneho rastu. Asi 75 % mladých ľudí považuje za dôležité mať v práci aj široké zamestnanecké benefity. Už o niečo menej dôležité je pre mladých Slovákov to, či je to práca v odbore alebo oblasti, ktorú vyštudovali. "Pri výbere zamestnania je toto kritérium dôležité pre asi polovicu mladých ľudí. Pri rozhodovaní má o niečo menšiu váhu prestížnosť profesie, možnosť cestovania do zahraničia, alebo to, či je zamestnávateľom medzinárodná spoločnosť s dobrým menom," uvádza GfK. Najmenšiu váhu má tradícia zamestnania v rodine.
SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vozidlo Spirit uviazlo v pôde Marsu
<< predchádzajúci článok
Vlani sa na Slovensku používalo 43 % nelegálneho softvéru