Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júla 2011

Pre teplo skolabovalo v Košiciach desať ľudíV košickej univerzitnej nemocnici L. Pasteura v priebehu víkendu zaevidovali desať kolapsov. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol primár internista ...Zdieľať
teplo Ilustračné foto: SITA/Marián PeigerKOŠICE 11. júla (WEBNOVINY) – V košickej univerzitnej nemocnici L. Pasteura v priebehu víkendu zaevidovali desať kolapsov.


Ako dnes pre agentúru SITA uviedol primár internista centrálneho príjmu Zoltán Sidor, skoro všetky stavy sú do istej miery dôsledkom vplyvu vysokých vonkajších teplôt a zlyhávania termoregulácie organizmu a nedostatku tekutín.

„Treba sa vyhýbať priamemu slnku. Najmä starší ľudia by sa mali vyhýbať zbytočnej fyzickej námahe ako sú napríklad nákupy cez najväčšie horúčavy.

Ani pre zdravých ľudí v týchto horúčavách nie je vhodná zvýšená fyzická záťaž – napríklad práca na stavbe, bicyklovanie, hádam s výnimkou kúpania. Úplne sa treba vyvarovať požívaniu alkoholických nápojov,“ povedal Sidor.

Ako zdôraznil primár Sidor, rýchle ochladzovanie organizmu je opačným extrémom, rovnako nebezpečným ako prehriatie organizmu a úpal. Doložil, že v týchto dňoch by mal človek vypiť v priebehu dňa namiesto dvoch až štyri litre tekutín. „Nie je zdravé dať si veľmi studené pivo, či veľmi podchladené iné nápoje, alebo prehriaty skákať do studenej vody. Organizmus treba ochladzovať postupne,“ hovorí Sidor. Za studený treba už považovať nápoj s teplotou nižšou ako osem až dvanásť stupňov, voda na kúpanie by mala dosahovať minimálne osemnásť stupňov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva povolila dovoz zeleniny z Česka i Grécka
<< predchádzajúci článok
Priemysel Grécka oslabil v máji medziročne o 10 %