Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. januára 2018

Pred 75 rokmi dokončili výstavbu PentagónuVýstavbu novej budovy amerického ministerstva vojny Pentagón dokončili pred 75 rokmi 15. januára 1943. História v tom čase najväčšej administratívnej budovy na ...Zdieľať
Budova Pentagónu. Foto: TASR/AP
Washington/Bratislava 15. januára (TASR) - Výstavbu novej budovy amerického ministerstva vojny Pentagón dokončili pred 75 rokmi 15. januára 1943. História v tom čase najväčšej administratívnej budovy na svete pritom začala len v roku 1941.


Rozširujúce sa ministerstvo vojny (na ministerstvo obrany bolo premenované neskôr) bolo v období vstupu Spojených štátov amerických (USA) do druhej svetovej vojny konfrontované s nedostatkom kancelárií pre svojich pracovníkov. Dvadsaťštyri tisíc civilistov a vojenských zamestnancov umiestnených v 17 budovách sa začiatkom roka 1942 malo rozrásť na 30.000. Kongres odsúhlasil financie potrebné na projekt 14. augusta 1941. Prvotný plán budovy bol tímom odborníkov pripravený počas jedného víkendu. Slávnostný výkop stavby sa uskutočnil 11. septembra 1941. Tri smeny robotníkov pracovali 24 hodín denne počas 16 mesiacov. Normálne sa budova takých rozmerov stavala štyri roky.

Na mieste bývalého letiska, tehelne a konzervárne, pretekárskej dráhy a obytného súboru pre obyvateľov s nízkymi príjmami vyrástla za hranicami hlavného mesta Washingtonu v meste Arlington na území štátu Virginia budova v tvare piatich sústredných päťuholníkových prstencov s otvoreným priestorom v strede. Strana vonkajšieho päťuholníka meria 276 metra, v strede má stena prstenca 130 metrov. Pentagón zaberá plochu 117.000 metrov štvorcových a treba na ňom umývať 7.754 okien. Dĺžka všetkých vnútorných chodieb je takmer 29 kilometrov. Z každého miesta budovy sa na iné miesto dá bežnou chôdzou dostať za sedem minút.

Architektonický štýl amerického Pentagónu sa označuje ako neoklasický. Budova na základoch z 41.492 pilót je postavená z betónu, na ktorý sa použilo 380.000 ton piesku vyťaženého z rieky Potomac. Jej tvorcovia zvládli aj požiadavku ušetriť oceľ, potrebnú na konštrukciu vojnových lodí. Ušetrený materiál stačil na jednu loď.

Pentagón bol jedným z cieľov, ktorý 11. septembra 2001 zasiahli teroristi. V tento deň o 9.45 bol pri útoku teroristov čiastočne zasiahnutý uneseným lietadlom, zomrelo 125 ľudí a 59 osôb na palube lietadla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V cykle Music & Film v bratislavskom kine Lumiére sa predstaví Prince
<< predchádzajúci článok
Anton Bernolák bol prvým kodifikátorom spisovnej slovenčiny

Pred 75 rokmi dokončili výstavbu Pentagónu - diskusné fórum čitateľov