Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2018

Predčasné voľby majú potvrdiť proreformný kurz arménskej vladyArménsky premiér Nikol Pašinjan. - archívne fotoZdieľať
Arménsky premiér Nikol Pašinjan. - archívne foto Foto: TASR/AP
Jerevan 9. decembra (TASR) - Obyvatelia Arménska hlasujú v nedeľu v predčasných parlamentných voľbách, ktoré majú upevniť autoritu úradujúceho proreformného premiéra Nikola Pašinjana. Pozorovatelia očakávajú, že volebné výsledky budú potvrdením jeho pôsobenia na čele vlády a umožnia jeho strane získať prevahu v parlamente, informovala tlačová agentúra AFP.


V súčasnosti 43-ročný Pašinjan sa stal dočasným premiérom Arménska v máji po tom, ako sa postavil na čelo protestného hnutia, ktoré donútilo po šiestich dňoch k odstúpeniu nepopulárneho prezidenta Serža Sarkisjana. Ten bol predstaviteľom tzv. karabašskej kliky, teda skupiny arménskych politikov pochádzajúcich z regiónu Náhorného Karabachu, ktorí sa k moci v Arménsku dostali v roku 1998 po odstúpení prvého arménskeho prezidenta Levona Ter-Petrosjana.

Pašinjanovo proreformné úsilie v uplynulých mesiacoch viazlo na odpore Sarkisjanovej strany dominujúcej parlamentu. Riešením bolo nakoniec rozpustenie zákonodarného zboru a vyhlásenie predčasných volieb, ktoré sa mali pôvodne konať až v roku 2022. Išlo pritom o prvý prípad v dejinách tejto bývalej sovietskej republiky, keď bol tamojší parlament rozpustený.

Analytici uvádzajú, že Pašinjan, ktorý prisľúbil reformy a skoncovanie s korupciou a chudobou, si želal nové voľby, aby využil svoju vrcholiacu popularitu. Chce sa totiž zbaviť rivalov, ktorí si dosiaľ udržiavajú väčšinu v parlamente.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Biblická spoločnosť pripravila pre nepočujúcich vianočné príbehy
<< predchádzajúci článok
Súd bude po štvrtý raz rozhodovať v kauze bývalého viceprimátora Košíc

Predčasné voľby majú potvrdiť proreformný kurz arménskej vlady - diskusné fórum čitateľov