Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. októbra 2007

Predložený rozpočet bude podľa Mikloša nedorobkomVláda Roberta Fica nebude podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša schopná predložiť do parlamentu seriózny návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Očakávané stanovisko Eurostatu a blížiaci ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) - Vláda Roberta Fica nebude podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša schopná predložiť do parlamentu seriózny návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. Očakávané stanovisko Eurostatu a blížiaci sa zákonný termín predloženia návrhu rozpočtu do parlamentu ale aj návrhy niektorých zákonov, ktorých dopad na verejné financie stále nie je známy, totiž podľa neho spôsobia, že predložený návrh bude "nedorobok a polotovar", ktorý bude musieť dopracovávať Národná rada SR. "Spôsob, akým je pripravovaný štátny rozpočet na rok 2008 je ďalším z dôkazov bezútešnej nezodpovednosti a nekompetentnosti vlády Roberta Fica," dodal na piatkovej tlačovej konferencii Ivan Mikloš.

Exminister financií kritizoval predovšetkým spôsob prípravy a schvaľovanie zákonov, ktoré súvisia s príjmami a výdavkami rozpočtu, pri ktorých nie je známy ich dopad. Ako príklad uviedol zákon o sociálnom poistení, pri ktorom nie je vôbec jasné, koľko a či vôbec nejaké prostriedky do rozpočtu z neho budú plynúť. Vláda pritom v pôvodnom návrhu počítala s dodatočnými príjmami na úrovni zhruba 7 mld. Sk. Rovnako otázny je podľa Mikloša aj dodatočný výnos vďaka vládou schválenej novele zákona o daniach z príjmov, ktorú považuje za protiústavnú z dôvodu retroaktivity. "Ak bude schválený tak, ako je navrhnutý, bude sa týkať zdaňovacieho obdobia, ktoré už takmer celé prebehlo. Predpokladám, že na Ústavný súd SR sa obrátia dotknuté subjekty, ale celkom určite budeme posudzovať aj my túto možnosť," skonštatoval.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý pri procese prípravy a schvaľovania rozpočtu zohrá negatívnu úlohu je podľa Mikloša krátkosť času. Návrh rozpočtu má byť v parlamente do 15. októbra, čo znamená, že vláde zostáva na jeho prerokovanie iba jeden riadny termín. "Nevieme, aké sú priority, aké sú alternatívy, aké sú priority jednotlivých strán a ktoré sú prioritné oblasti. Táto miera neistoty je taká významná, že nevyhnutne to bude riešiť až Národná rada SR, čo nie je dobré," dodal podpredseda SDKÚ-DS.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Detská nemocnica dostala do daru dialyzačný prístroj
<< predchádzajúci článok
Konečná správa k priebehu ochorenia Marka Müllera

Predložený rozpočet bude podľa Mikloša nedorobkom - diskusné fórum čitateľov

Čo tam po peniazoch, ale5.10. 15:44:10