Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. februára 2019

Prednáška v kaštieli Betliar predstaví písomnosti I. AndrássyovejNa archívnej snímke kaštieľ Betliar.Zdieľať
Na archívnej snímke kaštieľ Betliar. Foto: TASR/František Iván
 
Betliar 21. februára (TASR) – Príbeh o objavení a spracovaní rukopisov grófky Ilony Andrássyovej predstaví záujemcom pripravovaná prednáška Dievčatá z rodu Andrássyovcov. Uskutoční sa v priestoroch Múzea Betliar (MB) v okrese Rožňava v sobotu 23. februára o 14.00 h.


„Denník I. Andrássyovej a jej korešpondencia boli celé roky zabudnuté, až kým ich neobjavili v roku 1971 v skrýši kaštieľa Czirákyovcov v obci Dénesfa v Maďarsku. Dnes ich uchovávajú v Múzeu Rómera Flórisa v Rábe a vďaka ich spracovaniu Lajosom Kovácsom, ktorý bude aj prednášateľom, uzreli svetlo sveta i v knižnej podobe,“ uvádzajú organizátori prednášky z MB.

Ilona Andrássyová (1886 – 1967) bola vnučkou grófa Júliusa Andrássyho. V roku 1909 sa vydala za grófa Pavla Esterházyho. Ich manželstvo trvalo len šesť rokov, keďže počas prvej svetovej vojny padol na ruskom fronte. V roku 1917 sa druhýkrát vydala za grófa Jozefa Czirákyho, s ktorým žili v dedine Dénesfa aj po tom, ako ich z kaštieľa po druhej svetovej vojne vysťahovali. Zomrela v roku 1967 v Kanade, kam sa odsťahovala po manželovej smrti.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Celeste Buckingham a česká skupina O5 a Radeček zverejnili videoklip k filmu LOVEnie
<< predchádzajúci článok
Po takmer 40 rokoch zaznamenali výskyt gigantickej včely

Prednáška v kaštieli Betliar predstaví písomnosti I. Andrássyovej - diskusné fórum čitateľov