30. septembra 2009

Prehra Liverpoolu vo Florencii, Sevilla žiarila v Glasgowe

Po utorňajších zápasoch 2. kola hlavnej fázy futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 majú v E, F, G a H-skupine na svojom konte plný bodový zisk už len tri tímy - Olympique Lyon, FC Sevilla a Arsenal ...

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Po utorňajších zápasoch 2. kola hlavnej fázy futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 majú v E, F, G a H-skupine na svojom konte plný bodový zisk už len tri tímy - Olympique Lyon, FC Sevilla a Arsenal Londýn.

Najväčšie prekvapenia utorňajšieho večera sa zrodili v "géčku". Glasgowskí Rangers privítali vo veľmi dobrej forme hrajúci španielsky FC Sevilla. Víťaz Pohára UEFA zo sezón 2005/06 a 2006/07 zvíťazil nad zverencami trénera Waltera Smitha nečakane vysoko 4:1, keď všetky presné zásahy padali až po prestávke. Sieť za brankárom McGregorom postupne v rozpätí 24 minút rozvlnili Abdoulay Konko, Adriano Correia, Luís Adriano a Frédéric Kanouté. V 88. min striedajúci Nacho Novo už len korigoval na konečných nepriaznivých 1:4. "Vyhrať takýmto výsledkom v Lige majstrov, navyše na pôde súpera, je niečo úžasné," skonštatoval po stretnutí kouč španielskeho veľkoklubu Manuel Jiménez. Jeho náprotivok Walter Smith bol po záverečnom hvizde nahnevaný na hlavného arbitra Erikssona, ktorý mal podľa neho odpískať v prvom polčase jasný pokutový kop po faule Konka na Steva Naismitha. "Ťažko povedať, ako by sa bol zápas vyvíjal, ak by z toho bola penalta. No určite to bol dôležitý okamih, ktorý mnohé ovplyvnil. Musím sa priznať, že na tejto úrovni som čakal od rozhodcu lepší výkon," uviedol kouč "jazdcov" z Glasgowa.

V druhom dueli G-skupiny rumunský tím Unirea Urziceni prekvapujúco remizoval na domácom trávniku s nemeckým VfB Stuttgart 1:1. Hostia sa ujali vedenia už v 5. min po góle stopéra Serdara Tasciho, no hneď po zmene strán vyrovnal na konečných 1:1 Dacian Varga. Nováčik medzi európskou futbalovou elitou si pripísal na svoje konto premiérový bod v tejto súťaži. "Určite je to úplne najdôležitejší gól v mojej doterajšej kariére. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas a ak by sme hrali pozornejšie, mohli sme získať všetky tri body," povedal D. Varga.

V E-skupine dokázala domáca Fiorentina zdolať anglický FC Liverpool v zostave aj so slovenským reprezentačným obrancom Martinom Škrtelom 2:0. Hrdinom mužstva trénera Cesareho Prandelliho bol ešte len 19-ročný Čiernohorec Stevan Jovetič. V 28. min najskôr dokázal oklamať ofsajdovú pascu hostí, keď sa za stopérmi "zabudol" Insúa, a s prehľadom poslal loptu do siete. O deväť minút neskôr potom šikovne tečoval strelu Juana Vargasa za chrbát Pepeho Reinu. "The Reds" sa v druhom polčase snažili o vyrovnanie, no skúseného domáceho gólmana Alexandra Freya najmä zásluhou vychýlenej mušky prekonať nedokázali. "Všetci sme veľmi sklamaní, no prehrali sme s veľmi kvalitným tímom. Ani na jednej strane ihriska sa nám nedarilo. Vedeli sme, že musíme byť proti Fiorentine veľmi opatrní, no príliš často sme domácim odovzdávali loptu a oni si potom vytvárali šance. Verím, že vo víkendovom ligovom dueli proti Chelsea to bude úplne iný Liverpool," vyhlásil tréner hostí Rafael Benítez, ktorého zverenci po tejto prehre klesli na 3. miesto.

Na prvú pozíciu v E-skupine sa dostal francúzsky Olympique Lyon, ktorý na ihrisku maďarského Debrecínu zvíťazil vysoko 4:0. O góly sa postarali postupne Källström, Pjanič, Govou a Gomis.

V F-skupine trochu nečakane remizoval domáci Rubin Kazaň s úradujúcim talianskym majstrom Interom Miláno 1:1. Góly padali len v prvom polčase. Skóre stretnutia otvoril v 11. min domáci Alejandro Domínguez, v 27. min vyrovnal po peknom centri Maicona hlavou Dejan Stankovič. Pre ruského majstra, ktorý zažíva svoju premiéru v Lige majstrov, je to veľmi cenný bod proti jednému z favoritov súťaže, aj keď podľa trénera Kurbana Berdijeva boli jeho zverenci blízko k víťazstvu. "Som presvedčený, že sme dva body stratili a nie jeden získali. Po vylúčení Balotelliho sme na ihrisku dominovali, no nedokázali sme využiť naše šance," vyhlásil kouč Rubinu. V samom závere mal obrovskú príležitosť kapitán Sergej Semak, no z bezprostrednej blízkosti nastrelil len ľavú žrď.

V druhom zápase "efka" si obhajca trofeje FC Barcelona poradil s ukrajinským Dinamom Kyjev 2:0. Hostia sa na Nou Campe prezentovali predovšetkým v prvom polčase sympatickým výkonom, v úvode mali dokonca dve obrovské príležitosti, no nepremenili a pykali. V 26. min otvoril skóre duelu Lionel Messi, po zmene strán, keď sa už hralo prakticky len na jednu bránku, upravil na konečných 2:0 striedajúci Pedro Rodríguez. Po 2. kole je v F-skupine na čele Barcelona, milánsky Inter klesol na 3. priečku.

V H-skupine sa favorizovaný Arsenal Londýn poriadne potrápil s húževnatým Olympiakosom Pireus, napokon si však pripísal tri body za víťazstvo 2:0. Prvý gól duelu padol až v 77. min z kopačky holandského útočníka Robina van Persieho, keď mu loptu ako na podnose naservíroval striedajúci Eduardo. O desať minút neskôr spečatil víťazstvo "The Gunners" ruský útočník Andrej Aršavin pätičkou po prihrávke od kapitána domáceho výberu Cesca Fabregasa. "Tréner nám počas prestávky hovoril, aby sme boli trpezliví a naďalej si hrali svoju hru. A napokon sa nám to vyplatilo," povedal autor prvého presného zásahu Robin van Persie.

Holandský majster AZ Alkmaar prišiel o víťazstvo s belgickým Standardom Liége v posledných sekundách zápasu. Gólový účet stretnutia otváral v 48. min domáci útočník El Hamdaoui, no v nadstavenom čase vyrovnal na konečných 1:1 striedajúci Moussa Traoré. Na prvom mieste H-skupiny figuruje londýnsky Arsenal, druhá priečka patrí Olympiakosu Pireus.

Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí 2. kola skupinovej fázy futbalovej Ligy majstrov 2009/2010:

E-skupina:
AC Fiorentina (Tal.) - FC Liverpool (Angl.) 2:0 (2:0)
Góly: 28. a 37. Jovetič, rozhodoval: Brych (Nem.)
Fiorentina: Frey - Comotto, Dainelli, Gamberini, Gobbi - C. Zanetti, Montolivo - Marchionni (90. De Silvestri), Vargas (75. Jörgensen), Jovetič - Mutu (83. Donadel)
Liverpool: Reina - G. Johnson, Carragher, ŠKRTEL, Insúa (72. Babel) - Gerrard, Lucas Leiva - Benayoun, Kuyt (80. Voronin), Fábio Aurélio - F. Torres

DVSC Debrecín (Maď.) - Olympique Lyon (Fr.) 0:4 (0:3)
Góly: 3. Källström, 13. Pjanič, 24. Govou, 50. Gomis, rozhodoval: Övrebö (Nór.)
Debrecín: Poleksič - L. Bodnár, Komlósi, Fodor, Leandro - Szakály (85. Dombi), Z. Kiss, Czvitkovics, J. Varga, Zsolt Laczkó (46. Rudolf) - A. Coulibaly
Lyon: Lloris - Réveillére, Cris, Toulalan, Aly Cissokho (78. Kolodziejczak) - Clerc, Makoun, Källström - Govou, Gomis (54. Ederson), Pjanič (58. Gonalons)

Aktuálna tabuľka E-skupiny:
1. Lyon 2 2 0 0 5:0 6
2. Fiorentina 2 1 0 1 2:1 3
3. Liverpool 2 1 0 1 1:2 3
4. Debrecín 2 0 0 2 0:5 0

F-skupina:
FC Barcelona (Šp.) - Dinamo Kyjev (Ukr.) 2:0 (1:0)
Góly: 26. Messi, 76. Pedro Rodríguez, rozhodoval: Kuipers (Hol.)
FC Barcelona: Víctor Valdés - Daniel Alves, Puyol, Piqué, Abidal - Xavi, Yaya Touré (68. Busquets), S. Keita - Messi, Ibrahimovič (85. Jeffrén), Iniesta (46. Pedro Rodríguez)
Dinamo Kyjev: Šovkovskij - R. Jeremenko, Chačeridi, Leandro Almeida, Magrao (73. Betao) - Yussuf (46. Ghioane), Vukojevič - Gusev (86. Ninkovič), Ševčenko, Jarmolenko - Milevskij

Rubin Kazaň (Rus.) - Inter Miláno (Tal.) 1:1 (1:1)
Góly: 11. A. Domínguez - 27. Stankovič, ČK: 60. Balotelli (Inter) po druhej ŽK, rozhodoval: Terje Hauge (Nór.), 25 000 divákov
Rubin Kazaň: Ryžikov - Salukvadze, Šaronov, César Navas, Ansaldi - Riazancev, Noboa, Semak, Karadeniz - A. Domínguez (86. Kasajev) - Bucharov
Inter Miláno: Júlio César - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu - Stankovič, Cambiasso (80. Vieira), J. Zanetti - Mancini (64. Quaresma) - Eto’o, Balotelli

Aktuálna tabuľka F-skupiny:
1. Barcelona 2 1 1 0 2:0 4
2. Dinamo Kyjev 2 1 0 1 3:3 3
3. Inter Miláno 2 0 2 0 1:1 2
4. Kazaň 2 0 1 1 2:4 1

G-skupina:
Unirea Urziceni (Rum.) - VfB Stuttgart (Nem.) 1:1 (0:1)
Góly: 48. D. Varga - 5. Tasci, rozhodoval: Duhamel (Fra.)
Unirea Urziceni: Arlauskis - Nicu, Galamaz, Maftei, Bruno Fernández, Brandán - D. Varga (90. Paduretu), Apostol, Ricardo Vilana, Balan (46. Frunza) - Bilasco (64. Rusescu)
VfB Stuttgart: Lehmann - Celozzi, Delpierre, Tasci, Boka - Hilbert, Khedira, Hitzlsperger, Gebhart - Marica (64. Schieber), Pogrebňak

Glasgow Rangers (Škót.) - FC Sevilla (Šp.) 1:4 (0:0)
Góly: 88. Nacho Novo - 50. Konko, 64. Adriano Correia, 72. Luís Fabiano, 74. Kanouté, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)
Glasgow Rangers: McGregor - Whittaker, Bougherra, Weir, Papač - Thomson - S. Davis, McCulloch (73. Boyd), Pedro Mendes, Rothen (73. Nacho Novo) - Naismith
FC Sevilla: Palop - Konko, Squillaci, Escudé, Lolo - Zokora, Jesús Navas, Fernando Navarro, Adriano Correia (66. Capel) - Luís Fabiano (79. Romarič), Kanouté (75. Negredo)