24. februára 2006

Prekvapujúci triumf Xiaopenga v akrobatických skokoch

Zlatú medailu v akrobatických skokoch mužov si na XX. ZOH v Turíne prekvapujúco vybojoval Číňan Han Xiaopeng, ktorý v celkovom súčte dvoch skokov predviedol 7 vrutov, čo je o dva menej ako ...

SAUZE D´OULX 23. februára (WN/SITA) - Zlatú medailu v akrobatických skokoch mužov si na XX. ZOH v Turíne prekvapujúco vybojoval Číňan Han Xiaopeng, ktorý v celkovom súčte dvoch skokov predviedol 7 vrutov, čo je o dva menej ako Čech Aleš Valenta pri svojom víťazstve v Salt Lake City. V oboch súťažných kolách ukázal Xiaopeng dva vyrovnané skoky, ktoré síce nemali vysokú obtiažnosť, ale boli čisté. Striebro putuje do Bieloruska zásluhou Dmitrija Dašinského, bronz získal Rus Vladimir Lebedev.
V divácky atraktívnej súťaži viedol po prvom kole Dašinskij, Han Xiaopeng útočil z druhého miesta. Dašinskij sa po svojom záverečnom skoku súťaže už chystal oslavovať, ale rozhodcovia mu napokon udelili nižšie hodnotenie ako čakal, Bielorusko prišlo o prvé turínske zlato a suverén tréningov bol smutný. Xiaopeng do turínskej súťaže prakticky nič veľké nevyhral. V Sauze d´Oulx uspel už v kvalifikácii a po druhom skoku sa tešil aj z prekvapujúceho zlata. Doteraz boli vo svetovom meradle jeho najväčšími úspechmi tri druhé miesta z pretekov

Svetového pohára. Druhý bol aj v predolympijskej generálke v Špindlerovom Mlýne, kde však najlepší pretekári chýbali. Xiaopeng sa stal historicky prvým Číňanom, ktorý vyhral lyžiarske olympijské zlato. Dvadsaťdvaročný mladík sa zároveň stal najmladším olympijským víťazom v akrobatických skokoch. Doteraz bol najmladší Švajčiar Andreas Schönbacher, ktorý vyhral vo veku 27 rokov. Dašinskij získal svoju druhú olympijskú medailu, v Nagane 1998 bol bronzový. Na veľkej súťaži opäť nikto neskočil trojité salto s piatimi vrutmi, ktoré predviedol pri svojom triumfe v Salt Lake City Aleš Valenta. Český reprezentant tentoraz vypadol už v kvalifikácii.

Výsledky:
Akrobatické skoky mužov: 1. Xiaopeng Han (Čína) 250,77, 2. Dmitrij Dašinskij (Bielor.) 248,68, 3. Vladimir Lebedev (Rus.) 246,76, 4. Alexei Grišin (Bielor.) 245,18, 5. Kyle Nissen (Kan.) 244,91, 6. Warren Shouldice (Kan.) 239,70, 7. Jeret Peterson (USA) 237,48, 8. Anton Kušnir (Bielor.) 227,66, 9. Jevgenij Brajlovskij (Rus.) 223,61, 10. Renato Ulrich (Švajč.) 204,75