Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. marca 2013

Premiér Fico odmieta výnimky v konsolidácii pre isté krajinySlovensko uvoľnenie konsolidačných cieľov pre niektoré krajiny odmieta. Povedal to v piatok po summite Európskej rady v Bruseli premiér Robert Fico. Zároveň však priznal, že v konečnom ...Zdieľať
fico BRUSEL 15. marca (WEBNOVINY) - Slovensko uvoľnenie konsolidačných cieľov pre niektoré krajiny odmieta. Povedal to v piatok po summite Európskej rady v Bruseli premiér Robert Fico.


Zároveň však priznal, že v konečnom dôsledku je možné, že únia niektorým krajinám vyššie deficity prepáči.

Ozývajú sa totiž hlasy, že povolenie výnimky pre tohtoročný rozpočtový cieľ požaduje Francúzsko, ktorého schodok by mal namiesto plánovaných 3 % skončiť o niekoľko desatín percenta vyššie. Podľa Fica však zatiaľ tieto čísla nie sú potvrdené, aj keď snahy niektorých krajín v tomto smere eviduje.

"Určite budeme voči tomu protestovať, ale či to pomôže, to neviem,“ povedal Fico. Či by Slovensko uvoľnenie dohodnutých pravidiel v takomto prípade vetovalo, premiér nepovedal. "Ako prejdem cez túto rieku, vám poviem, až keď pred ňu prídem,“ dodal.

Už pred odchodom na aktuálny summit pritom Fico tvrdil, že postoj Slovenska voči tempu konsolidácie je jednoznačný. V roku 2013 by podľa neho mali krajiny svoje záväzky bez výnimky dodržať. Zároveň pripustil, že v ďalších rokoch je slovenská vláda o zvoľnení dynamiky konsolidácie rokovať v prípade, ak by to pomohlo hospodárskemu rastu.

Lídri vo štvrtok a piatok na summite v Bruseli diskutovali aj o opatreniach na podporu hospodárskeho rastu. Premiér Robert Fico od Bruselu požaduje, aby v rámci eurofondov poskytol viac zdrojov na infraštruktúru namiesto tzv. mäkkých opatrení, teda projektov v oblasti vzdelávania či rekvalifikácií.

"My potrebujeme stavať cesty, robiť infraštruktúru,“ povedal Fico s tým, že práve toto sú opatrenia, ktoré podporia hospodársky rast. Slovensko tiež od únie požaduje väčšiu flexibilitu pri presune prostriedkov v rámci eurofondov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zahraničné banky nesmú v Rusku otvárať pobočky
<< predchádzajúci článok
Železničiarom sa tento rok platy nezvýšia

Premiér Fico odmieta výnimky v konsolidácii pre isté krajiny - diskusné fórum čitateľov