Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Pri globálnych raziách zaistili tisíce ohrozených druhov zvieratDo zaistenia tisícov zvierat z ohrozených druhov i veľkého množstva slonoviny vyústili celosvetové júnové razie Svetovej colnej organizácie (WCO) a medzinárodnej ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
Paríž 10. júla (TASR) - Do zaistenia tisícov zvierat z ohrozených druhov i veľkého množstva slonoviny vyústili celosvetové júnové razie Svetovej colnej organizácie (WCO) a medzinárodnej policajnej organizácie Interpol, zamerané voči pašerákom voľne žijúcich zvierat. Pri zásahoch zároveň pozatýkali takmer 600 ľudí podozrivých z pašeráctva, informovala v stredu agentúra AP.


Obe organizácie uviedli, že v júni vykonali 1828 takýchto razií v dovedna 109 krajinách, pričom zaistili takmer 10.000 korytnačiek, takmer 1500 plazov, 23 opíc, 30 mačkovitých šeliem. Okrem týchto živých zvierat skonfiškovali tiež stovky sloních klov, pol tony slonoviny a päť nosorožích rohov.

Interpol zverejnil zábery z razií, na ktorých je vidieť napríklad tisíce chránených korytnačiek lezúcich po sebe v tmavom kontajneri v Kazachstane, mláďa tigra bieleho v pick-upe v Mexiku či slonie kly zoradené na zemi v Keni.

Operáciu s názvom Thunderball riadili zo singapurského komplexu Interpolu a viedla tiež k zadržaniu 582 podozrivých osôb.

Okrem konfiškácie množstva zvierat a slonoviny skrsla vďaka operácii aj určitá nádej, že pašeráctvo niektorých druhov divokých zvierat je pomaly na ústupe, píše AP. WCO totiž informovala, že si všimla pokles niektorých zaistených druhov, čo vyhodnotila ako znak toho, že takéto razie dlhodobo "prinášajú svoje ovocie". Zásahy privítali environmentálni aktivisti na celom svete.

Medzinárodná organizácia na ochranu prírody Wildlife Conservation Society (WCS) uviedla, že takéto obrovské rozbitie zločineckých sietí je "kľúčové pre zachovanie ohrozených druhov" zvierat na celom svete. Zároveň však dodala, že razie sú v tomto smere len prvým krokom, po ktorých musia so "zmysluplným stíhaním" nastúpiť jednotlivé vlády.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komora exekútorov berie na vedomie zastavenie niektorých exekúcií
<< predchádzajúci článok
Polícia hľadá tohto muža z Podbrezovej. Môže byť ozbrojený

Pri globálnych raziách zaistili tisíce ohrozených druhov zvierat - diskusné fórum čitateľov