Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. mája 2012

Pri Rimavskej Sobote by mal vyrásť závod na spracovanie ropyPri Rimavskej Sobote by do dvoch rokov mohol stáť závod na spracovanie ropy, v ktorom by sa vyrábali polyméry používané pri výrobe pneumatík. Poslanci mestského zastupiteľstva v ...Zdieľať
pneumatiky RIMAVSKÁ SOBOTA 23. mája (WEBNOVINY) - Pri Rimavskej Sobote by do dvoch rokov mohol stáť závod na spracovanie ropy, v ktorom by sa vyrábali polyméry používané pri výrobe pneumatík.


Poslanci mestského zastupiteľstva v stredu odsúhlasili investičný zámer spoločnosti Oil Production and Trade OPT Sk, za podmienky, že nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie.

Ako na rokovaní informoval konateľ spoločnosti Ján Tehlár, ide o takmer miliardovú investíciu s trojročnou návratnosťou. Závod by mal podľa jeho slov stáť na ploche 30 až 35 hektárov. Ako ďalej uviedol, Rimavská Sobota je jednou z piatich vytipovaných lokalít, kde sú prečerpávacie stanice ropy.

Podľa primátora mesta Jozefa Šimka by závod mal stáť smerom na Kurinec, za bývalou poltárskou traťou, smerom k rieke Rimava. Investor počíta s tým, že v počiatočnom štádiu by mohlo vzniknúť minimálne 500 pracovných miest, po spustení výroby okolo 1500 až 2000.

Ako Tehlár doplnil, pôvodne chceli zámer realizovať vo Vojanoch, napokon sa však rozhodli pre Rimavskú Sobotu. "Štát to určite podporí, lebo je tu obrovská nezamestnanosť,“ povedal Tehlár. Podľa neho by spracovanie projektovej dokumentácie malo trvať šesť až osem mesiacov, výstavbu odhaduje maximálne na rok.

Pripomienky zo strany poslancov sa týkali najmä vplyvu takéhoto závodu na životné prostredie, chýbali im tiež podrobnejšie informácie o investícii. Ako pre agentúru SITA uviedla poslankyňa Eva Bornayová, firma na Slovensku pôsobí len krátko. Poslankyňa vyjadrila obavy z dopadu výroby na okres, ktorý podľa nej patrí medzi záťažové územia z hľadiska životného prostredia.

"Mesto aj okres potrebuje firmu, potrebujeme zamestnanosť, ale nie za cenu ohrozenia životného prostredia a ohrozenie zdravia obyvateľstva,“ povedala Bornayová, ktorá ako jediná hlasovala proti zámeru. Za návrh napokon hlasovalo 11 poslancov.

V Rimavskosobotskom okrese miera evidovanej nezamestnanosti podľa informácií Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny za mesiac apríl predstavuje viac ako 34 percent, čo je viac ako 13 600 ľudí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Europoslanci schválili daň z finančných transakcií
<< predchádzajúci článok
Eurokomisárka skritizovala Bulharov za postup po zemetrasení