Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2019

PRIESKUM: Nemci by vylúčili Fidesz z EPPKeby voliči nemeckých strán z Európskeho parlamentu (EP) rozhodovali o osude maďarskej vládnucej strany Fidesz vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP) v EP, tak 67 percent z ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Budapešť 14. marca (TASR) - Keby voliči nemeckých strán z Európskeho parlamentu (EP) rozhodovali o osude maďarskej vládnucej strany Fidesz vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP) v EP, tak 67 percent z nich by hlasovalo za vylúčenie tejto strany premiéra Viktora Orbána. Vyplýva to z výsledkov prieskumu nemeckého inštitútu Civery.


Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság výsledky prieskumu zverejnila vo štvrtok webová stránka nemeckej telekomunikačnej spoločnosti Deutsche Telekom, ktorá si prieskum uskutočnený v období od 5. do 12. marca na vzorke 5948 respondentov objednala.

Z radov voličov kresťanských demokratov z CDU/CSU by Fidesz nechcelo v EPP vidieť 66 percent opýtaných; 25 percent by vylúčenie odmietlo. Za vylúčenie Fideszu by zo stúpencov Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) hlasovalo až 86,6 percenta, 72 percent priaznivcov strany Ľavice a 52 percent liberálnej FDP.

Proti vylúčeniu Fideszu by hlasovalo až 81 percent prívržencov pravicovopopulistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Predseda frakcie EPP Manfred Weber, ktorý je lídrom kandidátky ľudovcov v májových eurovoľbách, určil tri podmienky, ktoré musí Fidesz splniť, aby si mohol zachovať svoje členstvo v EPP: Okrem zastavenia kampane útočiacej na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa sa má premiér Orbán taktiež ospravedlniť ostatným členom EPP a zabezpečiť, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Orbán sa ospravedlnil členom EPP
<< predchádzajúci článok
Most-Híd: Návrhy na zníženie daní majú pomôcť najmä pracujúcim ľuďom

PRIESKUM: Nemci by vylúčili Fidesz z EPP - diskusné fórum čitateľov