13. mája 2015

Prievidza vyhrala v Komárne a vynútila si rozhodujúci siedmy zápas

Willie Bannister z Komárna (vľavo) a Jontel Evans z Prievidze v šiestom zápase finále EUROVIA SBL v basketbale mužov medzi Komárnom a BC Prievidza 13. mája 2015 v Komárne. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Komárno 13. mája (TASR) - Basketbalisti BC Prievidza zvíťazili v stredajšom šiestom stretnutí finále play off SBL na palubovke MBK Komárno 90:85, vyrovnali stav série na 3:3 a vynútili si rozhodujúci siedmy duel. Ten sa bude hrať na Hornej Nitre v sobotu 16. apríla.

SBL finále - 6. zápas
MBK Rieker Com Therm Komárno - BC Prievidza 85:90 (41:44)

/stav série: 3:3/

Prievidza nastúpila s nožom na krku vedomá si, že ak nezachytí úvodný nápor Komárna, v ďalšom priebehu duelu sa strata bude dobiehať len veľmi ťažko. Úvod duelu bol vyrovnaný, oba tímy sa sústredili najmä na pozornú defenzívu. Mierny náskok si vytvorili hostia, ktorí v 7. minúte viedli 18:13. Záver prvej štvrtiny obstaral Marič, ktorý presným trojkovým pokusom zvýšili na 28:18 pre Prievidzu. Potom si však hostia vybrali slabšiu chvíľku, keď za úvodné štyri minúty druhého dejstva dokázali zaznamenať jediný kôš. To využili dobre brániaci domáci, stratu stiahli a po dvoch premenených trestných hodoch Bannistera sa ujali vedenia 32:30. Komárno sa v útoku ako tradične spoliehalo na svojho amerického tvorcu hry Bannistera, ktorý za prvý polčas nastrieľal 16 bodov. Prievidza zase dominovala na doskoku, súpera preskákala v pomere 20:15.

Po zmene strán pokračoval vyrovnaný priebeh, ani jedno z mužstiev si nevytvorilo väčší ako trojbodový náskok. Domáci ťahali väčšinu útokov cez Bannistera, v drese hostí sa ku kvalitnému výkonu rozohralo podkošové trio Baťka, Vasilič a Klarič. Bannister mal po troch štvrtinách na svojom konte 27 bodov a hostia vedeli, že ak ho nezastavia, titul budú oslavovať domáci. V úvode záverečného dejstva sa súperi držali na dištanc. V 35. minúte však Jašš trojkou zvýšili na 74:69, následne skóroval Zadnik (76:69) a domáci tréner Čurovič si musel zobrať oddychový čas. Nepomohlo, koš s faulom pridal Batina a Prievidza viedla 10-bodovým rozdielom. Iskierku nádeje pre Komárno vykresal Igrutinovič, ktorý dve minúty pred klaksónom znížili trojkou na 79:86. Hostia si však náskok už v dramatickom závere udržali a po výsledku 90:85 si vynútili rozhodujúci siedmy zápas. Ten je na programe v sobotu 16. mája na Hornej Nitre.

Povedali po zápase:

Miljan Čurović (tréner Komárna): „Bol na nás obrovský tlak, všetci sme verili, že to dnes dokážeme vyhrať. S tým tlakom sme sa však, zdá sa, nevedeli dostatočne vysporiadať, aj keď si myslím, že sme odohrali dobrý zápas, ale bohužiaľ pre nás, Prievidza bola v tomto stretnutí lepšia a zaslúžene zvíťazila.“

Krunoslav Krajnović (tréner Prievidze): „Bol to fantastický zápas vo fantastickej atmosfére jedných aj druhých fanúšikov, cítil som sa skutočne ako v ozajstnom finále, ako sa patrí. Dnes sme boli o čosi lepší od súpera a myslím si, že rozhodol moment, kde sme začali hrať na štyroch „malých“, Jašš premenil dôležité trojky  a predtým Klarić. Hráči, ktorí mali v prvom polčase zlú reakciu pri striedaní. Mali sme aj smolu so zranením Hovaňáka. Zariskoval som so zostavou a vrátilo sa nám to práve v týchto dvoch hráčoch. Chalanom pomohli, pomohli chalanom, ktorí strávili na ihrisku viac času. Hrali sme tímovo a za výbornej podpory našich fanúšikov sme vyhrali zaslúžene tento zápas.“

Marko Batina (hráč Prievidze): „Dá sa povedať, že sme hrali prakticky rovnako ako uplynulú sobotu. Hrali sme agresívne a mali sme dobrú rotáciu hráčov. Zastavili sme ich rýchly prechod do útoku, ktorý majú veľmi dobrý. Takisto sme im zabránili strieľať trojky. Myslím si, že sme dnes boli pripravení hlavne v hlave, teda najmä psychicky sme sa pripravili a zaslúžene sme preto vyhrali.“