Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2023

Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj KučerkaHlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským bude naZdieľať
imfktkpturbxy9mmtawzje2mzzmymzinzy2ntrmnzjkotbkmzlmnmjhyy5qcgeslqmaam0fam0c0juczqfqamld 676x380 7.6.2023 (SITA.sk) - Hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským bude na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v júli. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd vytýčil termíny pojednávania na 11.,12.,17. 18. júla.

Azyl v Bosne a Hercegovine


Na tohtotýždňových pojednávaniach vo veci vypovedal prostredníctvom telemostu ďalší bývalý príslušník NAKA Marián Kučerka, ktorý figuruje v medializovaných trestných kauzách. Ten sa rovnako ako obžalovaný Ján Kaľavský momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde obaja požiadali o azyl.Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Keďže sa nezdržiava na Slovensku, začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Poskytovanie informácií z PZ


Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš.

Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate.

Medzinárodný zatykač


Takisto podľa obžaloby Ján K. neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine.

Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.


Zdroj: SITA.sk - Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj Kučerka © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vietnamskú národnosť formálne uznali ako národnostnú menšinu v SR
<< predchádzajúci článok
Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou