Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2023

Proces v kauze korupcie na východoslovenských súdoch bude pokračovať až v novembriSúdny proces v kauze korupcie na súdoch na východnom Slovensku má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať až koncom novembra. ...Zdieľať
gettyimages 1307990239 676x451 26.9.2023 (SITA.sk) - Súdny proces v kauze korupcie na súdoch na východnom Slovensku má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať až koncom novembra. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.


Obžalobe z prečinu nepriamej korupcie v tomto prípade čelia podnikateľ Marián Sisák, bývalý sudca Miroslav Novák a advokát Alexej Ivanko. Ten bol v roku 2002 až 2006 aj poslancom Národnej rady SR zvoleným za SDKÚ.

Termín pojednávania bol zrušený


Pôvodne mal súd v tejto veci konať v utorok 19. septembra, termín pojednávania bol však nakoniec zrušený. Naposledy v tejto veci teda súd pojednával v máji, pričom v rámci viacerých termínov pojednávania na jar tohto roku už bola vykonaná podstatná časť dokazovania vrátane výsluchov svedkov.

Obžaloba sa týka troch skutkov


Obžaloba sa v tomto prípade týka troch skutkov, pri ktorých mali obžalovaní sprostredkovať úplatky v sumách tisícov eur pre sudcov z Košíc a Prešova. V dvoch prípadoch išlo o zmiernenie uloženého trestu a v jednom prípade o vyňatie nehnuteľností z konkurzného konania. Všetci traja obžalovaní pred súdom v novembri minulého roku uviedli, že sú nevinní.

Súd už o vine Mariána Sisáka, Miroslava Nováka a Alexeja Ivanka rozhodol trestným rozkazom. Keďže však podali odpor, vo veci bolo nariadené hlavné pojednávanie.


Národná kriminálna agentúra dotyčných obvinila v októbri 2021 v rámci protikorupčnej akcie Syseľ. Podnikateľ Marián Sisák bol podľa medializovaných informácií blízky viacnásobne stíhanému Marianovi Kočnerovi. Vo februári 2022 ho samosudkyňa ŠTS v inom prípade uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Za to mu uložila úhrnný trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na dobu štyroch rokov.
Zdroj: SITA.sk - Proces v kauze korupcie na východoslovenských súdoch bude pokračovať až v novembri © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zoroslav Kollár vytiahol možné zneužitie SIS a plánuje zverejniť aj ďalšie informácie zo súkromia Borisa Kollára (video)
<< predchádzajúci článok
Rusi zaútočili na prístav a pohraničnú infraštruktúru v Odeskej oblasti, ukrajinská armáda zničila 26 dronov Šáhid (video)